مشکلات تولید محتوا با هوش مصنوعی
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

6 راه برای اثربخشی تولید محتوا با هوش مصنوعی

امروزه محتواهای زیادی وجود دارند که همگی با هوش مصنوعی تولید می شوند. در دنیایی پر از محتوای تولید‌شده توسط هوش مصنوعی که فاقد حس هستند، در این مقاله راهکارهایی برای افزودن حس صمیمیت به برند جهت ارتباط با مشتریان ارائه می‌شود. در دنیایی که تولید محتوا با هوش مصنوعی توسط هر فردی بدون نیاز به تخصص واقعی، امکان پذیر می باشد، اعتماد به محتوای آنلاین برای کاربران سخت‌تر شده است.

امروزه افراد به دنبال تجربه‌ها و نظرات واقعی کاربران در شبکه‌های اجتماعی هستند. شاید باورتان نشود اما خیلی از افراد به جای مشاهده صحبت های اینفلوئنسرها، ترجیح می‌دهند نظرات واقعی مردم را در ردیت، تیک‌تاک و اینستاگرام ببینند.

اثربخشی تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(1)

حتی گاهی اوقات برای یافتن اطلاعات، به انتهای عبارت جستجوی خود "reddit" را اضافه می‌کنند تا به نظرات کاربران در این شبکه اجتماعی دسترسی پیدا نمایند.

کاربران حالا بیش از هر زمان دیگری به دنبال برقراری ارتباط با محتوا هستند. در حالی که برخی شرکت‌ها اشتباه می‌کنند و برای کاهش هزینه‌ها کاملاً به سمت تولید محتوا با هوش مصنوعی می‌روند، رقبا می‌توانند از این فرصت برای اثربخشی بیشتر و برقراری ارتباط عمیق‌تر با مخاطبان خود استفاده کنند.

عصر هوش مصنوعی، عصر اهمیت مخاطبان

تولید محتوا با هوش مصنوعی به طور چشمگیری بر سئو و ترندهای محتوا تأثیر می گذارد. توانایی تولید محتوا در حجم بالا دیگر یک مزیت رقابتی به حساب نمی آید.

برندها باید با انجام اقداماتی مانند موارد زیر، استراتژی خود را به سمت رویکردی مشتری محور تغییر دهند:

 • شناخت بهتر مخاطبان و شروع به ایجاد محتوایی که بر نیازهای واقعی مشتریان و مشکلات آنها تمرکز دارد، نه بر حجم جستجو یا ویژگی‌های محصول.
 • استفاده از متخصصان واقعی به عنوان تولیدکنندگان محتوا، استفاده از تجربیات آنها برای ایجاد محتوایی واقعا مفید از منبعی قابل اعتماد.
 • استفاده از کارشناسان داخلی به عنوان سفیران برند شرکت خود و گنجاندن آنها در استراتژی توزیع محتوا.

مشکلات تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(2)

1. به جای تمرکز بر حجم جستجو، روی محتوا تمرکز کنید

در گذشته، قبل از اینکه تولید محتوا با هوش مصنوعی برای همه ارزان و آسان شود، بهترین رویکرد برندها در بازاریابی محتوا، تولید محتوا در حجم بالا بود. برندها در مورد هر کلیدواژه ای که حتی به طور غیرمستقيم با محصولشان مرتبط بود، محتوا می نوشتند اما حالا که هر فردی می تواند این کار را انجام دهد، به یک استراتژی جدید نیاز دارید.

وقت آن رسیده که از تمرکز روی حجم جستجو دست بردارید و به سمت محتوایی حرکت کنید که عمیقا با مخاطب ارتباط برقرار کند. صرفاً ایجاد محتوایی که مخاطبان شما به دنبال آن هستند کافی نیست. باید در طول «سفر خرید» همراه آنها باشید و نیازهای آنها را با دقت تحلیل نمایید.

2. از تعاملات فروش و پشتیبانی برای درک مخاطب خود استفاده کنید

درک مخاطب به شما کمک می کند تا محتوایی ایجاد کنید که ارتباط عمیق تری با او برقرار نمایید. شرکت شما احتمالا اطلاعات زیادی در مورد نحوه تعامل کاربران با محصولاتتان دارد که می توانید به عنوان بخشی از تحقیقات مخاطب از آن استفاده کنید.

شرکت ها اغلب در مکالمات فروش، تیکت های پشتیبانی، شبکه های اجتماعی یا مصاحبه های تحقیقاتی بازار با مشتریان خود تعامل دارند.

می توانید از این تعاملات برای شناسایی مشکلات و موانعی که محصول شما با آنها درگیر است، سوالات متداول پشتیبانی، مقایسه خود با رقبا و اینکه مخاطب هدف چگونه شما را پیدا می کند، استفاده کنید.

می توانید از اطلاعات جمع آوری شده و یک ابزار هوش مصنوعی (به انتخاب خود) برای یافتن نکاتی که مخاطب به آنها اهمیت می دهد، مقایسه خود با رقبا، موارد مهم هنگام استفاده از محصول یا استخراج عبارات کلیدی که مخاطبان شما هنگام صحبت در مورد محصول بیشتر استفاده می کنند، بهره ببرید.

ابزارهای پولی مختلفی  مانند Google Natural Language API یا MonkeyLearn این کار را به صورت گسترده انجام می دهند. قیمت آنها بسیار متفاوت است، از API های رایگان تا ابزارهای سازمانی گران قیمت که هر کدام دارای ویژگی های مهمی هستند. برخی از ابزارهای تحقیق کاربر مانند Chorus یا Dovetail در حال حاضر برخی از قابلیت های هوش مصنوعی را برای شناسایی این موارد ادغام کرده اند.

ابزارهای تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(3)

3. تولید محتوای باکیفیت به کمک متخصصان به جای تولید محتوا با هوش مصنوعی

همکاری با کارشناسان به شما کمک می کند تا تخصص واقعی برند خود را منتقل کنید و محتوای منحصر به فرد و باکیفیت را سریعتر ایجاد نمایید. ممکن است متخصصان زمینه های مختلف را در تیم خود داشته باشید اما معمولاً آنها برای نوشتن محتوا، بیش از حد سرشان شلوغ است.

به جای اینکه از دانش آنها صرف نظر کنید، می توانید از یک نویسنده میهمان (Ghostwriter) جهت همکاری با متخصصان خود کمک بگیرید. نویسنده میهمان نه تنها باید یک نویسنده باشد، بلکه باید به عنوان تسهیل کننده ای عمل کند که دانش متخصصان شما را به محتوایی جذاب تبدیل نماید.

هنگام نوشتن محتوا، از فرد متخصص دعوت کنید تا در مورد متن نوشته شده نظر دهد و بازخورد او را دریافت نمایید. سپس از کارشناس بخواهید متن را بررسی کرده و هرگونه مطلب بی ربط یا نادرست را اصلاح کند. قبل از انتشار محتوا، فرد متخصص (که در سازمان یا شرکت شما حضور دارد) باید یک بررسی نهایی انجام دهد.

این همکاری زمان بسیار کمی از متخصصان داخلی شما می گیرد. 5 تا 10 دقیقه برای بررسی اولیه متن، 30 تا 60 دقیقه برای مصاحبه و 10 تا 20 دقیقه برای بررسی نهایی که در نهایت خروجی کار بسیار مطلوب خواهد بود.

4. با ارائه یک دیدگاه معتبر، متمایز شوید

در حالی که حفظ صدای برند مهم است، اجازه دادن به نویسندگان جهت تولید مطلبی متفاوت، محتوای شما را برای مخاطبانی که به دنبال ارتباط موثر هستند، جذاب‌تر می‌کند.

گوگل به تازگی یک ویژگی جدید به نام "Discussions and Forums" را به صفحات نتایج جستجو (SERP) خود اضافه کرده است تا تجربیات واقعی کاربران را در جستجوهای مرتبط با نقد و بررسی، نشان دهد. در سال ۲۰۲۳، گوگل قابلیتی جدید به نام "Perspectives" را به صفحات نتایج جستجو اضافه کرد. این قابلیت نوع جدیدی از SERP است که تجربیات شخصی را با ترکیب ویدئوها، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و اخبار به نمایش می‌گذارد.

تاکتیک جایگزین برای تولید محتوا با هوش مصنوعی

تصویر(4)

در ادامه چند تاکتیک جایگزین برای تولید محتوا با هوش مصنوعی ذکر شده که به شما کمک می کنند تا یک دیدگاه معتبر ارائه دهید:

 • صدای برند مشخص و منحصربه‌فرد: صدای واحدی برای برند خود ایجاد کنید که ارزش‌ها و شخصیت شرکت شما را منعکس کند. این صدا باید در تمام مطالب ثبات داشته باشد اما انعطاف‌پذیری را نیز حفظ کند و اجازه دهد نویسندگان از هنر خود برای ارائه مطالب جذاب استفاده کنند.
 • دستورالعمل‌های تولید محتوا که نویسندگان را تشویق به بیان شخصیت و لحن خاص خود می‌کند: این دستورالعمل‌ها نویسندگان را قادر می‌سازند تا از روش منحصربه‌فرد خود برای نوشتن استفاده کنند که از طریق به اشتراک گذاشتن داستان های شخصی، بیان نظرات یا نوشتن با سبکی که منعکس‌کننده‌ شیوه‌ خاص ارتباطی آنها است، قابل انجام می باشد. این دستورالعمل‌ها باید بین حفظ لحن کلی برند و آزادی ارائه دیدگاه‌های فردی، تعادل ایجاد کنند.
 • داستان‌ها و تجربیات شخصی: به طور فعال داستان‌ها و تجربیات شخصی تیم و مشتریان خود را جستجو کرده و در محتوای خود بگنجانید. این کار می‌تواند به شکل مطالعات موردی، مصاحبه‌ها، پست‌های مهمان یا نقل قول‌ها باشد که به محتوای شما حس صمیمیت بیشتری می‌بخشد.
 • آموزش داستان سرایی: برای تیم خود آموزش یا منابعی در مورد داستان‌سرایی ارائه دهید. به آنها بیاموزید که چگونه تجربیات و حکایت‌های شخصی را به گونه‌ای در محتوا قرار دهند که از حرفه‌ای بودن و اهداف متن چیزی کم نشود.

یک راه آسان برای متمایز شدن از رقبا، ارائه یک دیدگاه قدرتمند، منحصر به فرد و معتبر است. از اینکه در محتوای خود مطلب عامیانه ای ارائه دهید یا داستان‌های شخصی تیم یا مشتریان خود را بگنجانید، نترسید.

5. با یک ویدیوی شخصی، به پربازدیدترین مقالات خود جان ببخشید

کاربران، علاقه مند به شنیدن داستان های دیگران هستند. این یکی از دلایل اصلی موفقیت چشمگیر تیک‌تاک است. شنیدن یک داستان بسیار جذاب‌تر از خواندن مقاله می باشد.

نیازی به یک استراتژی محتوای جدید نیست. می‌توانید به جای تولید محتوا با هوش مصنوعی، پربازدیدترین مقالات خود را در قالب ویدیو بازنشر دهید. اگر  علاقه کاربران را به ویدیو مشاهده کردید، برای سایر مقالات نیز چنین کاری را انجام دهید.

این کار می‌تواند رتبه مقالات فعلی را افزایش داده و با اشتراک گذاری ویدیو در سایت‌هایی مانند یوتیوب یا تیک‌تاک، بازدید بسیار بالایی دریافت کنید.

یکی از موانع بزرگی که در این فرآیند به وجود می‌آید، نوشتن خلاصه ای از مقاله است. هوش مصنوعی می‌تواند ابزاری عالی برای این کار باشد. مقاله خود را در ChatGPT یا سایر ابزارها قرار دهید و از آن بخواهید تا خلاصه ای برای ویدیو ارائه دهد. متن را ویرایش کنید تا با صدای برندتان مطابقت داشته باشد و حالا تنها کاری که باقی می‌ماند، یافتن فردی در تیم‌تان است که از دوربین خجالت نمی‌کشد.

ویرایش ویدیو مانع بزرگ دیگر است و باز هم هوش مصنوعی می‌تواند به شما کمک کند. چند ویرایشگر ویدیوی مبتنی بر هوش مصنوعی وجود دارند که به طور خودکار سکوت‌های ناخوشایند و کلمات اضافی را حذف و در اضافه کردن صحنه‌های ابتدایی و انتهایی کمک می کنند.

کاربرد تولید محتوا با هوش مصنوعی بر کاربران

تصویر(5)

6. با کارمندان خود به عنوان اینفلوئنسر رفتار کنید

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ کار با کارشناسان داخلی برای ایجاد محتوا این است که آنها تمایل خواهند داشت محتوا را در پلتفرم خود به اشتراک بگذارند. این کار به آنها کمک می‌کند برند شخصی خود را بسازند و از اینکه چنین مقاله ای نوشته اند افتخار کنند. اگر کارمندان به محتوایی که با نام خود منتشر می نمایند افتخار کنند، تمایل به اشتراک‌گذاری آن با دیگران را نیز خواهند داشت.

با این حال، ممکن است تمام متخصصان داخلی شما با شبکه‌های اجتماعی آشنا نباشند. در لیست زیر چند نکته برای عملی کردن این استراتژی ارائه شده است:

 • به کارمندان برای اشتراک گذاری محتوا کمک کنید: با پیشنهاد نوشتن یک رشته توییت یا پست لینکدین به آنها کمک کنید که بتوانند آن را ویرایش و در پروفایل‌های شبکه اجتماعی خود منتشر کنند.
 • تولید محتوا با هوش مصنوعی مولد را نیز در نظر داشته باشید: از این ابزارها برای تبدیل مقالات طولانی به خلاصه‌های جذاب استفاده نمایید که باعث ایجاد حس کنجکاوی در مخاطب برای خواندن بیشتر شود و آنها را به کلیک کردن ترغیب کند.
 • از کارمندانی که در این برنامه شرکت می‌کنند تقدیر کنید: با اشتراک مجدد محتوا و قدردانی علنی از تلاش‌هایشان، کارمندان را تشویق کنید. تأثیر مشارکت آنها را بسنجید و از آنها در کانال‌های عمومی شرکت تشکر نمایید.
 • کارگاه آموزشی اختیاری شبکه‌های اجتماعی: برای کارمندانی که در این برنامه شرکت می‌کنند، یک کارگاه آموزشی اختیاری شبکه‌های اجتماعی برگزار کنید تا یاد بگیرند چگونه برند شخصی خود را گسترش دهند.
 • ایجاد دستورالعمل‌های شفاف: دستورالعمل‌های شفافی در مورد اینکه چه چیزی برای به اشتراک گذاشتن مناسب است و چه چیزی نیست، با تأکید بر زبان فراگیر و محافظت از اطلاعات مشتری، ایجاد کنید.
 • تحلیل شبکه‌های اجتماعی: از تحلیل شبکه‌های اجتماعی برای نظارت بر میزان دسترسی و تأثیر محتوای به اشتراک گذاشته شده استفاده کنید. این داده‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا نوع محتوایی را که بیشترین ارتباط را با مخاطب شما برقرار می‌کند درک کرده و استراتژی خود را بهبود بخشید.

سخن پایانی

گسترش روزافزون تولید محتوا با هوش مصنوعی، تردید کاربران را نسبت به محتوایی که فاقد تعامل و ارتباط مستقیم بین انسان‌ها است، بیشتر می‌کند. چالش واقعی برای برندها صرفا همگام شدن با پیشرفت بی وقفه هوش مصنوعی نیست، بلکه پذیرفتن عناصر تعاملی است که منجر به ارتباطات واقعی و جلب اعتماد می شود. برندها باید بر اصالت تمرکز کنند، استراتژی ها را کاربرمحور قرار دهند و از دیدگاه ها و تجربیات غنی و منحصر به فرد افراد واقعی بهره مند شوند.

این گونه آنها می توانند محتوایی ایجاد کنند که نه تنها توجه مخاطب را جلب کند، بلکه عمیقا در آن نفوذ کرده و تأثیر ماندگاری داشته باشد. در عصر هوش مصنوعی، تعامل و ارتباط مستقیم بین انسان‌ها فقط یک امر مطلوب نیست، بلکه ضروری است.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *