اهداف استراتژی بازاریابی در پینترست
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

نکات کلیدی برای استراتژی بازاریابی در پینترست

استراتژی بازاریابی در پینترست مختص همین پلتفرم است و می‌تواند تأثیر زیادی بر شناخت برند شما، دسترسی به آن، تعامل و تبدیل‌ها داشته باشد. پیدایش رسانه‌های اجتماعی و محبوبیت آنها، راه جدیدی را برای معرفی کسب‌وکارها باز کرده اند. بنابراین، داشتن یک استراتژی بازاریابی در این رسانه‌ها کاملاً منطقی خواهد بود. پلتفرمی مانند Pinterest، فرصت بازاریابی خوبی برای مشاغلی که نیاز به دیده شدن دارند، فراهم می‌کند. زیرا Pinterest به عنوان شبکه ای برای ثبت ایده و الهام گرفتن از سایر ایده‌ها می‌باشد.

اگر کمی عمیق‌تر به این پلتفرم بنگرید، متوجه خواهید شد که پینترست بستر مناسبی برای نمایش نام برند، محتوا، محصولات یا خدمات شما است. همچنین می‌توانید با کاربران تعامل برقرار کرده و از ایده‌های آنها استفاده نمایید. از طرف دیگر، کاربران می‌توانند جدیدترین محصولات و خدمات را یافته و پاسخ سوالات خود را به دست آورند. در حال حاضر حدود 400 میلیون نفر از این پلتفرم استفاده می‌کنند. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد اگر پین ​​های Pinterest را بخشی از استراتژی بازاریابی محتوای خود قرار دهید.

استراتژی بازاریابی در پینترست می تواند در رشد کسب و کارتان موثر باشد.

تصویر(1)

بازاریابی پینترست چیست؟

کاربران از پلتفرم پینترست برای جستجو، جمع آوری و به اشتراک گذاشتن تصاویری که از نظر آنها مفید، سرگرم کننده و الهام بخش است، استفاده می‌کنند. بازاریابی پینترست به معنای استفاده از این پلتفرم و هر آنچه که ارائه می‌دهد جهت دستیابی به اهداف موردنظر می‌باشد. این اهداف می‌توانند جذب مخاطبان جدید، آشنایی با برند شما، تولید لید با کیفیت یا افزایش ترافیک وب سایت باشند. پیشنهاد می‌شود یک استراتژی سئوی مناسب را نیز همراه با محتوای بصری مفید و کاربردی که به هدف کاربر نزدیک باشد، ادغام کنید.

اهداف Pinterest و KPI

زمانی که قصد دارید از یک استراتژی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی برای Pinterest استفاده کنید، باید مشخص نمایید که اهداف کلی شما چیست و کدام شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPIs) نیاز به اندازه‌گیری دارند. برخی از مفیدترین اهداف و KPI‌ها در Pinterest، شامل موارد زیر می‌باشند:

Impressions

Impressions تعداد دفعاتی که پین‌های شما به کاربران Pinterest نمایش داده می‌شود را مشخص می‌کند. تعداد نمایش این پین‌ها می‌تواند در فیدهای صفحه اصلی، پروفایل کاربر یا نتایج جستجو باشد. Impressions افزایش یا کاهش بازدید را نیز به شما نشان خواهد داد. همچنین الگوهای موجود را به شما معرفی کرده و در مورد ترندها اطلاع رسانی انجام می‌دهد.

تاثیر پین ها در استراتژی بازاریابی در پینترست بسیار زیاد است.

تصویر(2)

Closeups

Closeups در Pinterest تعداد دفعاتی که کاربر روی پین شما کلیک کرده یا ضربه می‌زند را اندازه گیری می‌کند. معمولاً این عمل زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر مجذوب تصویر یا آنچه که به اشتراک گذاشته‌اید، شده باشد. همچنین Closeups ابزار مناسبی است که نشان می‌دهد پین شما چقدر برای مخاطبان هدف جالب می‌باشد.

Link Clicks

Link Clicks به شما اطلاع می‌دهد که کاربران پینترست چند بار روی لینک یک پین کلیک کرده و از طریق آن به سایت شما منتقل شده اند.

Saves

Saves تعداد موارد ذخیره شده پین‌​​های شما توسط کاربران Pinterest را محاسبه می‌کند. به طور کلی هر چه تعداد Saves بیشتر باشد، محتوای شما با ارزش تر به نظر رسیده و آشنایی با برندتان افزایش خواهد یافت.

Engagement

Engagement یا تعامل، میزان ارتباط کاربر با پین‌های شما را اندازه گیری می‌کند.

اهداف استراتژی بازاریابی در پینترست را از پیش تعیین نمایید.

تصویر(3)

توجهی که روی هر یک از این شاخص‌ها می‌گذارید به استراتژی بازاریابی شما و آنچه برایتان مهم است بستگی دارد. اگر هدفتان افزایش آشنایی با برند باشد، تعداد Engagement یا Saves ها می‌توانند از مهمترین فاکتورها به شمار روند. اگر هدف شما افزایش مخاطب فعلی باشد، لازم است تا تعداد Impressions را اندازه گیری کنید. افرادی که تمرکزشان بر افزایش فروش است، Link Clicks می‌تواند در اندازه‌گیری میزان تاثیر محتوای به اشتراک گذاشته شده در پینترست، کمک کند.

6 نکته برای استراتژی بازاریابی در پینترست

استراتژی بازاریابی در پینترست نکات منحصر به فرد خود را نیاز دارد که در ادامه 6 نکته برای ایجاد بهترین استراتژی، آورده شده است.

1. بر آموزش مشتریان تمرکز کنید

همانطور که پیشتر هم عنوان شد، Pinterest پلتفرمی برای یافتن محصولات، خدمات جدید و همچنین دریافت پاسخ سوالات کاربران می‌باشد. به این ترتیب، تمرکز بر آموزش مشتریان یک رویکرد مفید محسوب می‌شود. می‌توانید این کار را با طراحی محتوایی در قالب آموزش، مقالات، ویدیوهای آموزشی، اینفوگرافیک‌ها و انواع دیگر ارجاع به محتوای آموزشی انجام دهید. بهتر است با شناخت مخاطبان خود و ایجاد پرسونای خریدار آغاز کنید تا به شما در توسعه محتوای آموزشی جهت اشتراک گذاری در Pinterest، کمک کنند.

یکی از استراتژی بازاریابی در پینترست آموزش مشتریان می باشد.

تصویر(4)

2. ترافیک را به سمت وب سایت خود هدایت نمایید

محتوایی که در Pinterest منتشر می‌کنید بهتر است با هدف جذب ترافیک بیشتر به وب‌سایت، افزایش نرخ تبدیل و بالا رفتن فروش آنلاین شما طراحی شده باشد. یکی از مزیت‌های Pinterest این است که می‌توانید محتوای تصویری پین‌های خود را مستقیماً به وب سایت‌تان لینک دهید. این ویژگی در اینستاگرام فراهم نمی‌باشد. دریافت ترافیک بیشتر می‌تواند منجر به افزایش فروش آنلاین شود. از استراتژی پینترست برای ارائه تصاویر محصولات خود و اشتراک گذاری محتوا استفاده کنید. به عنوان مثال، یک شرکت تخصصی دکور خانه، بوردی را در Pinterest ایجاد می‌کند که در آن نکات طراحی منزل را همراه با اقلامی که به فروش می‌رساند، به اشتراک می‌گذارد. کاربران علاوه بر مشاهده پیشنهادات برند شما، موارد مختلفی نیز می‌آموزند. این راهکار، اغلب آنها را به سمت وب‌سایت شما هدایت می‌کند. همچنین، می‌توانید با قرار دادن یک دکمه یا ویجت به Pinterest در وب سایت، بازدیدکنندگان را به بورد خود هدایت نمایید.

3. از کلمات کلیدی استفاده کنید

استفاده از کلمات کلیدی نیز یک اصل مهم در استراتژی بازاریابی در پینترست است. از کلمات کلیدی خود در موارد زیر استفاده کنید:

 • پروفایل
 • توضیحات پین
 • عناوین بورد
 • توضیحات بورد
 • تبلیغات پولی پینترست

همچنین می‌توانید از کلمات کلیدی در alt-text یا "متن جایگزین" تصاویر خود نیز استفاده کنید. کلمات کلیدی، شانس شما را برای نمایش در فیدها و جستجوهای کاربران افزایش می‌دهند. هنگامی که کاربر برای یک کلمه کلیدی یا عبارت مشخص جستجو می‌کند، پروفایل، تصاویر یا پست‌های شما در نتایج و فید کاربران نمایش داده می‌شوند. یکی از روش‌های یافتن کلمات کلیدی مرتبط، جستجو در پینترست است. در بالای صفحه نتایج، Pinterest کلمات کلیدی مرتبط را ارائه کرده و کاربران می‌توانند از آنها استفاده کنند.

استفاده از کلمات کلیدی در استراتژی بازاریابی در پینترست بسیار موثر است.

تصویر(5)

4. توضیحات کاملی از کلمات کلیدی در بوردهای خود اضافه نمایید

ایجاد بورد در پروفایل تجاری پینترست، راهکاری ارزشمند جهت متمرکز کردن اقدامات بازاریابی شما می‌باشد. هنگام انجام این کار، مطمئن شوید که از کلمات کلیدی استفاده کرده اید. بوردهای پینترست قابلیت جستجو دارند. اگر جستجوی کاربران با کلمات کلیدی که در عنوان و توضیحات استفاده نموده‌اید همخوانی داشته باشد، الگوریتم Pinterest متوجه خواهد شد. سپس از این اطلاعات برای تشخیص محتوای بورد و اینکه آیا به هدف جستجوی کاربر پاسخ می‌دهد یا خیر، استفاده خواهد کرد. در نتیجه، شانس بیشتری برای کسب رتبه و نمایش در فیدهای پینترست دارید. در وهله اول، توضیحات صفحه شما باید به کاربران بگوید که چه مواردی را در آن پیدا خواهند کرد. بنابراین، باید بوردهای خود را پیرامون کلمات کلیدی اولیه و ثانویه ایجاد کنید.

5. انواع پین را بشناسید

پین‌ها بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی بازاریابی در پینترست هستند. خوشبختانه، انواع مختلفی از پین‌ها در این پلتفرم وجود دارند. مواردی را بیابید که به سود کسب و کار شما باشند. بهترین پین‌ها، آنهایی هستند که یک سرویس یا محصول را در عمل به نمایش می‌گذارند و شامل یک CTA مناسب می‌ باشند. می‌توانید رویدادها یا پیشنهادهای ویژه، تخفیف‌هایی با زمان محدود و موارد دیگر را در آنها تبلیغ کنید. انواع پین‌ها را شناخته و استراتژی خود را طوری طراحی نمایید که مناسب کسب و کار یا برند شما باشد.

استراتژی بازاریابی در پینترست و نقش پین در این فرآیند

تصویر(6)

انواع پین: 

پین ها در استراتژی بازاریابی در پینترست بسیار موثر هستند که در ادامه به بررسی انواع آن پرداخته می شود.

 • پین‌های محصول

پین‌های محصول، اطلاعات مربوط به محصول شما از جمله قیمت، موجودی و غیره را در اختیارتان قرار می‌دهند.

 • پین‌های ویدئویی

این پین‌ها یک داستان را از طریق ویدیو تعریف کرده و محصولات یا خدمات شما را به صورت بصری نمایش می‌دهند.

 • پین مقاله

پست‌های وبلاگ یا مقالات خود را با این نوع پین تبلیغ کنید. عناوین، سرفصل‌ها و توضیحات منحصربه‌فردی ایجاد نمایید تا کاربران به خواندن مقاله ترغیب شوند.

 • پین استوری

از پین‌های استوری جهت آموزش استفاده نمایید. دستورالعمل ها، راهنمایی ها و حتی محتوای تعاملی را در اختیار کاربران قرار دهید.

 • پین‌های Look یا قابل خرید را تهیه کنید

یک عکس با کیفیت بالا به پین ​​خود اضافه کرده و به کاربران اجازه دهید مستقیماً از پین خرید کنند.

 • پین‌های غنی

پین‌های غنی، زمینه و جزئیات بیشتری را در اطراف پین به کاربر نمایش می‌دهند و یک ویژگی رایگان در Pinterest می‌باشند. انواع آن شامل محصول، مکان، مقاله، دستور غذا و فیلم هستند.

تجزیه و تحلیل استراتژی بازاریابی در پینترست

تصویر(7)

6. نتایج خود را تجزیه و تحلیل کنید

مانند هر استراتژی بازاریابی دیگر، ردیابی عملکرد و تجزیه و تحلیل نتایج، برای کسب موفقیت ضروری است. به کمک ارزیابی، می‌توانید متوجه شوید که کاربران چه محتوایی را بیشتر دوست دارند و چه محتوایی منجر به تعامل بیشتر می‌شود. همچنین با تجزیه و تحلیل عملکرد پین‌های خود، نحوه عملکرد آنها و میزان تبدیل و بازدید از وب‌سایت را بسنجید. اطلاعات مربوط به تعداد تعاملات، لیدهای تولید شده، ارجاعات و هر نکته دیگری که به‌طور خاص برای شما مهم است را نگهداری کنید. یکی از روش هایی که می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید، Pinterest Analytics است. این ویژگی ارزشمند، موارد زیر را در اختیار شما قرار می‌دهد:

 • اطلاعاتی در مورد تعداد کاربرانی که محتوای شما را ذخیره کرده اند و مجددا به آن مراجعه ​​می‌کنند.
 • نحوه تعامل کاربران با انواع محتوای شما.
 • جزئیاتی در مورد محبوب ترین پین‌های شما.

پس از بررسی نتایج به دست آمده، جهت بهبود محتوای خود در پین‌ها و بوردها، از آنها استفاده کنید.

استراتژی بازاریابی در پینترست که نباید نادیده گرفته شود.

تصویر(8)

جمع بندی

Pinterest پلتفرمی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود با اینکه استراتژی بازاریابی در پینترست می تواند در رشد کسب و کارتان بسیار موثر باشد. از طرف دیگر، پینترست فرصتی برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان و همچنین رسیدن به دستاوردهای بازاریابی است. این پلتفرم همه کاره و جذاب می‌تواند برای کسب و کار شما یک موهبت محسوب شود. امروزه یکی از روش‌های شهرت و جلب توجه در رسانه‌های اجتماعی، استفاده از پست‌های تعاملی می‌باشد. در پلتفرم Pinterest می‌توانید تعامل بیشتری با کاربران برقرار نمایید

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *