مزایا و معایب افزودن محتوای تعاملی به سایت
مقاله

نحوه افزودن محتوای تعاملی به سایت وردپرسی

روزانه میلیون ها پست وبلاگ تنها با استفاده از پلتفرم وردپرس منتشر می شود. به دلیل حجم زیاد محتوای متنی، ایجاد یک مقاله متمایز کار دشواری خواهد بود. بر اساس مطالعات صورت گرفته در حوزه تولید محتوا، پژوهشگران دریافته اند که مشتریان تجارت B2B، به محتوای تصویری به همراه توضیح، بیشتر اعتماد می کنند. در ادامه به بررسی فرمت هایی که کاربران ترجیح می دهند، انواع محتوای تعاملی و افزونه هایی برای افزودن محتوای تعاملی، پرداخته می شود.

چگونگی افزودن محتوای تعاملی

تصویر(1)

محتوای تعاملی چیست؟ 

طبق قانون 1-9-90، تنها 1 درصد کاربران اینترنتی بیشترین فعالیت را در فضای مجازی دارند. این در حالی است که، 90 درصد آنها تنها تماشاچی هستند و 9 درصد دیگر نیز مشارکت کمی دارند.

محتوای تعاملی مانند ارزیابی، ویدیوها و نظرسنجی، کاربران را به مشارکت در سایت شما تشویق می کنند. در واقع، آنها می توانند سبب مشارکت بیشتر آن 9 درصد از کاربرانی گردند که فعالیت کمتری دارند. با چنین محتوای تعاملی می توانید مطمئن شوید که مطالب تولید شده برای کاربران مفید بوده یا خیر. بدین ترتیب، عمق رابطه شما با آنها افزایش خواهد یافت. برای شروع کار با محتوای تعاملی، در ادامه مقاله به بررسی انواع مختلف و افزونه های مناسب برای افزودن محتوای تعاملی، پرداخته می شود.

  1. ویدیوی تعاملی 

ویدیوهای آنلاین در فضای اینترنت محبوب هستند. افزودن محتوای تعاملی به ویدیوها، می‌تواند منجر به جذاب تر شدن محتوای تولید شده و تماشای بیشتر توسط کاربران گردد. به عنوان مثال، می‌توانید در ویدیوهای خود سؤالات چند گزینه‌ای یا تکمیل جمله اضافه کنید.

استفاده از عناصر تعاملی در ویدیوها می‌تواند به درک مفاهیم جدید توسط کاربران کمک کند. به عنوان مثال، می‌توانید در ویدئوهای آموزشی خود سوالات چند گزینه‌ای قرار دهید تا کاربران بهتر بتوانند موضوعات جدید را یاد بگیرند. ویدیوهای ۳۶۰ درجه یکی از محتواهای جذاب و جدید در دنیای دیجیتال هستند که به کمک آنها تجربه کاربری نیز بهبود خواهد یافت. 

راه های افزودن محتوای تعاملی

تصویر(2)

افزونه H5P

با استفاده از این افزونه، می‌توانید انواع مختلف سوالات و منابع اطلاعاتی متعدد را به ویدیوهای خود اضافه کنید. برای ایجاد و ویرایش ویدیوهای تعاملی مبتنی بر HTML5، باید از ابزارهای تحت مرورگر برای اصلاح H5P استفاده کنید. همچنین می‌توانید ویدیوهای خود، به خصوص مواردی که طولانی تر هستند را در یوتیوب قرار دهید زیرا H5P محدودیت حجم آپلود دارد.

افزونه Sensei Pro

اگر دوره‌هایی را پیش از این با استفاده از افزونه Sensei در سایت خود ارائه داده اید، می‌توانید بلوک ویدیویی Sensei را برای افزودن محتوای تعاملی به کار بگیرید. به عنوان مثال، می‌توانید از این بلوک برای ایجاد وقفه در ویدیو استفاده نمایید و سپس سؤالات آزمون را به آن اضافه کنید.

  1. آزمون ها، ارزیابی ها و بازخوردها

یکی از رایج ترین روش ها برای شناخت مخاطبان و همزمان سرگرم کردن آنها، برگزاری آزمون است. پرسشنامه‌ها و بازخوردها می‌توانند برای بررسی تقاضای محصول و دریافت بازخورد کاربران در مورد محتوای شما، مفید باشند.

مزایای افزودن محتوای تعاملی

تصویر(3)

افزونه Quiz and Survey Master 

Quiz and Survey Master یک افزونه کاربردی و رایگان برای ایجاد نظرسنجی و پرسشنامه است که دارای قابلیت های زیادی مانند تایمر شمارش معکوس، فرمول های ریاضی، ورودی الزامی و صفحات نتایج در پایان نظرسنجی می باشد. همچنین، توسط این افزونه به راحتی می توانید نتایج نظرسنجی یا پرسشنامه خود را به دیگران ارائه دهید و بازخورد آنها را نیز دریافت کنید.

افزونه پولی Modal Survey

پس از خرید و دانلود نسخه Modal Survey، می‌توانید آزمون‌ها و نظرسنجی‌هایی را ایجاد نموده و آنها را در وب‌سایت وردپرسی خود قرار دهید. علاوه بر این، افزونه Modal Survey به شما این امکان را می دهد تا برای آزمون های خود طراحی اختصاصی انجام داده و تجربه کاربری را بهبود ببخشید. این افزونه به شما امکان می‌دهد تا نتایج آزمون‌ها و نظرسنجی‌ها را به صورت شخصی‌سازی شده برای بازدیدکنندگان خود نمایش دهید و به آنها ایمیل ارسال کنید.

  1. نظرسنجی

انجام نظرسنجی با استفاده از افزونه‌های وردپرس، یک روش کم دردسر برای به دست آوردن نظرات گسترده از کاربران است که در وب‌سایت‌های مبتنی بر رسانه‌ و حتی شبکه های اجتماعی، نسبتاً رایج هستند. سایت‌های تجارت الکترونیک نیز از نظرسنجی در صفحات فرود یا landing page خود برای دریافت بازخورد از بازدیدکنندگان، استفاده می‌کنند.

افزونه Opinion Stage

Opinion Stage یک افزونه عالی برای پیاده‌سازی نظرسنجی‌ در وب‌سایت و نمایش نتایج به بازدیدکنندگان است. این افزونه، دارای الگوهای بسیار زیادی برای ویدیوها و هدایت رای دهندگان به صفحه فرود می باشد. همچنین می توانید تصاویر را به نظرسنجی خود اضافه کنید تا آن را از نظر بصری جذاب‌تر نمایید. 

علاوه بر این، با استفاده از ویژگی CSS override، امکان سفارشی‌سازی نظرسنجی‌ با توجه به رنگ‌های برند خود را خواهید داشت.

  1. وبینار

پخش‌ زنده و وبینارها، ویدیوهای رایجی هستند که با شرکت‌کنندگان تعامل برقرار می کنند. وبینارهای درخواستی نیز می‌توانند به عنوان مکمل اقدامات شما برای تولید لید باشند. در واقع این نوع وبینارها از قبل ضبط می شوند و در هر زمان که شما و مخاطبانتان تمایل داشته باشید، قابل مشاهده هستند.

معایب افزودن محتوای تعاملی

تصویر(4)

افزونه WebinarPress

WebinarPress به شما اجازه می‌دهد تا وبینارهای خودکار را از طریق YouTube، Vimeo یا سرور خود برگزار کنید. با استفاده از کدهای کوتاه، می‌توانید فرم‌ ثبت نام را در وب‌سایت تان قرار دهید و صفحه فرود را مطابق با سلیقه خود طراحی نمایید.

ایده هایی که باید برای پست بعدی وبلاگ خود امتحان کنید

اگر راهکارهای مطرح شده برایتان دشوار هستند، در ادامه چند راهکار برای افزودن عناصر تعاملی به وبلاگ شما آمده است که با استفاده از افزونه های صفحه ساز وردپرس مانند WPBakery یا Elementor می توانید روی سایت خود پیاده سازی کنید.

یک بررسی کوتاه به همراه خلاصه‌

کاربران اینترنت به سه شکل مختلف محتوای تولید شده را مطالعه می کنند که شامل خواندن سریع، خواندن متوسط، خواندن کامل می شود.

استفاده از آکاردئون‌

یکی از ابزارهای بسیار مفید برای ارائه محتوا به کاربران کنجکاو، آکاردئون‌ها هستند. با افزونه ای مانند Easy Accordion، می‌توانید از آنها در بخش‌ "سوالات متداول" یا صفحه "درباره ما" استفاده کنید.

فهرست مطالب

مقالات طولانی تر، در موتور های جستجو بهتر رتبه بندی می شوند اما ممکن است یک کاربر تنها به خواندن یک بخش خاص علاقه مند باشد. در چنین شرایطی، استفاده از فهرست مطالب می تواند در یافتن مطالب جزئی از یک موضوع کلی، به کاربر کمک کند.  جهت این مورد، می‌توانید از افزونه هایی مانند Easy Table of Contents استفاده کنید. البته،  این قابلیت در برخی از قالب‌ها و صفحه سازها به طور پیش فرض وجود دارد. به عنوان مثال، با استفاده از افزونه المنتور می‌توانید یک فهرست مطالب اضافه کنید.

جمع بندی

افزودن محتوای تعاملی یک روش عالی برای متمایز کردن محتوای شما در میان میلیون‌ها پست بلاگ است که روزانه منتشر می‌شوند. با مطالعه 4 فرمت مطرح شده در این مقاله و به کارگیری افزونه های وردپرس، می‌توانید برای ایجاد محتوای تعاملی در سایت خود، از آنها استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *