مقایسه بروزرسانی الگوریتم های گوگل
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

تاریخچه بروزرسانی الگوریتم های گوگل (بخش اول)

با بررسی تاریخچه بروزرسانی الگوریتم های گوگل (تغییرات مرتبط با سیستم رتبه‌بندی)، می توانید درک بهتری از تکامل موتورهای جستجو به دست آورید و سئوی خود را بهبود ببخشید.

بروزرسانی های 2023 تا 2020

در ادامه، آخرین بروزرسانی الگوریتم های گوگل به ترتیب زمانی معکوس، بررسی خواهند شد.

- بروزرسانی آوریل 2023

هدف بروزرسانی در آوریل 2023، پاداش دادن به نظراتی می باشد که بر اساس تحقیق و تجربیات به دست آمده از یک محصول یا خدمات، ارائه شده است.

مهمترین بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(1)

این بروزرسانی، روی بررسی های مرتبط با محصولات، خدمات، مکان ها، بازی‌ها، فیلم‌ها و موارد دیگر تأثیر می‌گذارد. پیش از این، بروزرسانی‌های گوگل صرفا روی محصولات متمرکز بودند.

- بروزرسانی مارس 2023

بروزرسانی مارس 2023، برای ارتقا گوگل در شناسایی محتوای با کیفیت، صورت گرفت. بنابراین نتایج جستجو را برای کاربران بهبود بخشید. این بروزرسانی منجر به نوسانات بسیار بالا در نتایج جستجو شد. این بدان معنا خواهد بود که صفحه نتایج موتور جستجوی گوگل (SERP)، بسیار بیشتر از حد معمول تغییر کرده است. نوسانات SERP در دسکتاپ، یک روز پس از شروع بروزرسانی به اوج خود رسید:

نتایج پس از بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(2)

تقریباً دو هفته بعد، نتایج SERP موبایل حتی بیشتر از آنچه انتظار می رفت، دچار تغییر شد. این موضوع نشان می دهد که بروزرسانی اصلی مارس 2023 تأثیر بیشتری بر رتبه بندی موبایل داشته است.SERP های دسکتاپ و موبایل اغلب متفاوت هستند. زیرا گوگل می خواهد کاربران بهترین تجربه را در هر دستگاه داشته باشند.

بهترین بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(3)

- بروزرسانی محصول در فوریه 2023

یکی دیگر از بروزرسانی الگوریتم های گوگل مربوط به بروزرسانی محصول در فوریه 2023، با هدف پاداش دادن به بررسی های دقیق و با کیفیت محصولات انجام شد. بنابراین، سایت هایی که این نوع محتوا را منتشر می کنند، تحت تاثیر قرار گرفتند. نوسانات SERP در 1 مارس 2023 در محدوده "Very High"، به اوج خود رسید.

عوامل موثر بر بروز رسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(4)

به عنوان بخشی از این بروزرسانی، گوگل دو پیشنهاد جدید منتشر کرد:

 • مدرکی دال بر تجربه استفاده خود از محصول ارائه دهید.
 • لینک هایی از محصول خود به چندین فروشنده اضافه نمایید.

- بروزرسانی لینک اسپم دسامبر 2022

بروزرسانی لینک اسپم در دسامبر 2022، توانایی گوگل را برای شناسایی سایت‌هایی که لینک‌ها را برای اهداف سئو خرید و فروش می‌کنند، افزایش داد. این بروزرسانی پیشرفتی برای الگوریتم SpamBrain، هوش مصنوعی تشخیص اسپم گوگل بود. گوگل، لینک های اسپمی را که از طریق این بروزرسانی می یابد، خنثی می کند. در نتیجه، سایت هایی که از این بک لینک ها بهره برده اند، ممکن است در رتبه بندی افت نمایند.

- بروزرسانی محتوای مفید دسامبر 2022

هدف بروزرسانی محتوای مفید در دسامبر 2022، کاهش سایت‌هایی بود که محتوا را عمدتاً برای اهداف سئو ایجاد می‌کردند و به کاربران اهمیتی نمی دادند. در طول بروزرسانی این الگوریتم، گوگل دستورالعمل های E-A-T (تخصص، اعتبار، اعتماد) خود را به E-E-A-T تغییر داد و یک "E" اضافی برای Experience (تجربه)، به ابتدای آن اضافه شد. هدف این بود تا به تولیدکنندگان محتوایی که تجربه جدیدی را در مورد موضوع مورد نظر منتقل می‌کنند، پاداش داده شود.

- بروزرسانی اسپم اکتبر 2022

دیگر بروزرسانی الگوریتم های گوگل مربوط به بروزرسانی اسپم اکتبر 2022، جهت بهبود الگوریتم گوگل در تشخیص اسپم طراحی شد. سایت‌هایی که تحت تاثیر اسپم قرار داشتند (به عنوان مثال، سیاست های اسپم Google را نقض می‌کردند) ممکن است طی این بروزرسانی رتبه‌ آنها کاهش یافته باشد. نوسانات SERP در روز بعد از عرضه این بروزرسانی، به محدوده "High" افزایش یافت.

بروزرسانی الگوریتم های گوگل در اسپم 

تصویر(5)

- بروزرسانی بررسی های محصول در سپتامبر 2022

هدف از بروزرسانی محصول در سپتامبر 2022، پاداش به بررسی های جامع و با کیفیت بود و صرفا شامل محتوای زبان انگلیسی می شد.

- بروزرسانی سپتامبر 2022

بروزرسانی سپتامبر 2022 با بروزرسانی بررسی های محصول (مورد قبلی)، همپوشانی داشت. با این وجود، نوسانات SERP کمتر از 6 تا 10 پله بود که کمتر از مقداری است که برای بروزرسانی اصلی انتظار می رود. نمودار زیر، نوسانات رتبه در مقایسه با بروزرسانی اصلی قبلی (ماه مه 2022) را نمایش می دهد:

آنالیز بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(6)

- بروزرسانی محتوای مفید آگوست 2022

بروزرسانی محتوای آگوست 2022، اولین بروزرسانی کلی الگوریتم گوگل در نوع خود بود. این الگوریتم، جهت اطمینان از تولید محتوای مفیدی که توسط انسان ایجاد شده، توسعه یافت. پس از طی چند هفته آرام، این تغییر منجر به نوسانات زیادی در SERP ها شد.

 

بروزرسانی الگوریتم های گوگل مربوط به محتوا

تصویر(7)

گوگل اعلام کرد که کاربران باید در درجه اول محتوا را برای انسان ایجاد کنند ولی باید همنان بهترین شیوه های سئو را مدنظر قرار دهند.

- بروزرسانی بررسی های محصول جولای 2022

این بروزرسانی الگوریتم های گوگل برای کمک به رتبه‌بندی بررسی های محصول با کیفیت بالا طراحی شده است و رتبه صفحات با کیفیت پایین که ارزش کمی برای کاربر دارند را کاهش می دهد. اجرای بروزرسانی این الگوریتم گوگل، تنها شش روز طول کشید در حالی که انجام آن 14 تا 21 روز پیش بینی شده بود.

چگونگی مقایسه بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(8)

- بروزرسانی اصلی مه 2022

بروزرسانی مه 2022، پس از طی چند هفته بی ثبات در SERP های گوگل، صورت گرفت. بسیاری از مدیران سایتها، شاهد نوسانات قابل توجهی در رتبه نتایج جستجوی خود بودند. با این حال، گوگل به کاربران اعلام کرد که «هیچ بخشی در بروزرسانی اصلی وجود ندارد که صفحات یا سایت‌های خاصی را هدف قرار دهد. تغییرات صورت گرفته، مربوط به بهبود نحوه ارزیابی کلی محتوا توسط سیستم‌های گوگل است.»

نوسانات بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(9)

- بروزرسانی بررسی های محصول مارس 2022

بروزرسانی بررسی‌های محصول در مارس 2022، توانایی Google را برای شناسایی صفحات بررسی محصول با کیفیت بالا، افزایش داد اما تاثیر کمتری نسبت به بروزرسانی مشابه قبلی در دسامبر 2021 داشت.

چگونگی مقایسه بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(10)

گوگل در مورد این بروزرسانی الگوریتم های گوگل، اطلاعات زیر را به اشتراک گذاشته است:

 • بروزرسانی بررسی‌های محصول، برای فهرست‌های رتبه‌بندی و بررسی‌های مقایسه ای نیز اعمال می‌شود.
 • ارائه پیشنهاد برای بهترین محصولات، باید توجیه قابل قبولی داشته باشد.
 • بررسی جداگانه محصولات در لیست های رتبه بندی شده، می تواند مفید واقع گردد.

- بروزرسانی تجربه کاربری صفحه برای دسکتاپ

بروزرسانی تجربه کاربری صفحه برای دسکتاپ، Core Web Vitals را به یک فاکتور رتبه‌بندی در دسکتاپ تبدیل کرد. این بدان معنی است که رتبه بندی دسکتاپ تحت تأثیر معیارهای زیر قرار می گیرد:

 • Largest Contentful Paint یا LCP: مدت زمانی که طول می کشد تا محتوای اصلی صفحه ظاهر شود.
 • تاخیر ورودی اول (FID): زمان پاسخگویی به اولین تعامل کاربر
 • تغییر چیدمان تجمعی (CLS): معیاری برای سنجش میزان جابجایی لایه ها که در حین لود صفحه رخ می دهد، است.

توجه: Google بروزرسانی تجربه کاربری صفحه برای موبایل را در سپتامبر ۲۰۲۱ تکمیل کرد.

قبل از این بروزرسانی الگوریتم های گوگل، گوگل گزارشی از کنسول جستجو منتشر کرد که به مدیران سایت ها اجازه می داد تا Core Web Vitals نسخه دسکتاپ سایت خود را بررسی کنند.

- بروزرسانی بررسی‌های محصول در دسامبر 2021

بروزرسانی بررسی‌های محصول در دسامبر 2021، با هدف پاداش به سایت‌هایی که بررسی‌های غنی و دقیق ارائه می دهند، انجام شد. این بروزرسانی الگوریتم گوگل تقریباً سه هفته طول کشید تا عرضه شود. نوسانات SERP در تمام مدت، بین High و Very High باقی ماند.

فواید بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(11)

گوگل در این بروزرسانی دو روش برتر را در مورد بروزرسانی معرفی کرد:

 • مدرکی مبنی بر تجربه خود از محصول ارائه دهید.
 • لینک هایی به چندین فروشنده را در نظر بگیرید.

- بروزرسانی صلی نوامبر 2021

بروزرسانی نوامبر 2021 بیشترین تأثیر را بر صنعت جستجو گذاشت و تقریباً در تمامی موضوعات، از بروزرسانی های قبلی بهتر بود.

افزایش بازدهی بعد از بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(12)

- بروزرسانی اسپم نوامبر 2021

بروزرسانی اسپم نوامبر 2021، برای بهبود توانایی‌های تشخیص اسپم Google طراحی شده بود. هنگام اعلام این بروزرسانی در توییتر، Google Search Liaison بهترین روش‌های جلوگیری از اسپم را به مدیران سایت توصیه نمود.

بهترین بروزرسانی الگوریتم های گوگل در تاریخ

تصویر(13)

- بروزرسانی لینک اسپم جولای 2021

بروزرسانی لینک اسپم در جولای 2021، توانایی گوگل را در شناسایی و حذف لینک های اسپم به طور گسترده‌تر و در چندین زبان، افزایش داد. گوگل بر اهمیت واجد شرایط بودن لینک های خروجی، در این بروزرسانی تاکید دارد. به عبارت دیگر، لازم است تا ویژگی rel در موارد زیر اضافه گردد:

 • لینک های کسب درآمد
 • لینک های اسپانسری
 • لینک های پست مهمان

- بروزرسانی هسته جولای 2021

بروزرسانی اصلی جولای 2021 در ابتدا به عنوان بخشی از بروزرسانی اصلی ژوئن 2021 در نظر گرفته شده بود اما گوگل آمادگی انتشار آنها به همراه یکدیگر را نداشت.

حساب Google Search Liaison در توییتر اعلام نمود که بیشتر سایت‌ها متوجه هیچ یک از این بروزرسانی‌ها نمی‌شوند.

- بروزرسانی اسپم ژوئن 2021 (قسمت دوم)

تازه ترین بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(14)

Google قسمت دوم بروزرسانی اسپم ژوئن 2021 را در 28 ژوئن 2021 منتشر نمود. Google بخش اول را در 23 ژوئن 2021 منتشر کرده بود. این بروزرسانی جهت تقویت بیشتر الگوریتم‌های جلوگیری از اسپم صورت گرفت.

- بروزرسانی اسپم ژوئن 2021 (قسمت اول)

گوگل قسمت اول آپدیت اسپم ژوئن 2021 را در 23 ژوئن 2021 منتشر کرد. (قسمت دوم در 28 ژوئن 2021 منتشر شد.) هر دو بروزرسانی برای مبارزه با اسپم صورت گرفت.

- بروزرسانی تجربه کاربری صفحه برای موبایل

بروزرسانی تجربه کاربری صفحه برای موبایل، Core Web Vitals را به یک فاکتور رتبه‌بندی موبایل تبدیل کرد. این بدان معنا است که رتبه‌بندی موبایل تحت تأثیر معیارهای زیر قرار دارد:

 • Largest Contentful Paint یا LCP: مدت زمانی که طول می کشد تا محتوای اصلی صفحه ظاهر شود.
 • تاخیر ورودی اول (FID): زمان پاسخگویی به اولین تعامل کاربر
 • تغییر چیدمان تجمعی (CLS): معیاری برای سنجش میزان جابجایی لایه ها که در حین لود صفحه رخ می دهند.

گوگل در مورد این تغییر و بروزرسانی الگوریتم های گوگل، اعلام کرده است که اقدامات زیر را انجام می دهد:

 • گزارش تجربه کاربری صفحه را به Search Console اضافه خواهد کرد.
 • حذف الزام استفاده از AMP برای پیمایش پست های برتر در جستجوی Google
 • عدم استفاده از آیکون AMP
 • پشتیبانی از signed exchanges یا SXG (به گوگل اجازه می دهد تا حریم خصوصی کاربران را حفظ کند) در جستجوی Google

توجه: Google بروزرسانی تجربه کاربری دسکتاپ را در مارس ۲۰۲۲ تکمیل کرد.

- بروزرسانی اصلی ژوئن 2021

بروزرسانی اصلی ژوئن 2021، اولین بروزرسانی اصلی در سال 2021 بود. Google نتوانست بسیاری از پیشرفت‌های برنامه‌ریزی‌شده را در این بروزرسانی جای دهد، بنابراین آنها را به بروزرسانی اصلی جولای 2021 انتقال داد.

جالب ترین بروزرسانی الگوریتم های گوگل

تصویر(15)

- بروزرسانی بررسی های محصول آوریل 2021

بروزرسانی بررسی‌های محصول در آوریل 2021، اولین بروزرسانی در نوع خود بود. گوگل قصد داشت تا به بررسی های تخصصی محصول پاداش دهد.

Google در مورد این بروزرسانی، اقدامات زیر را توصیه می کند:

 • ارائه تجزیه و تحلیل جامع و بر اساس تحقیقات واقعی
 • نظراتی بنویسید که توسط کارشناسان یا علاقمندان، تایید شده باشد.
 • توضیح دهید که کدام ویژگی محصول موردنظر را از سایر رقبای خود متمایز می کند.
 • در مورد مزایا و معایب محصول توضیح دهید.
 • عوامل کلیدی تصمیم گیری را شناسایی نموده و به آنها بپردازید.
 • توضیح دهید که محصول موردنظر چگونه تکامل یافته است.

تا به اینجا، بروزرسانی الگوریتم های گوگل انجام شده از سال 2021 تا 2023 بررسی شد. اگر تمایل دارید تا بروزرسانی های سال 2020 و قبل از آن را نیز مطالعه نمایید، می توانید به بخش دوم این مقاله مراجعه کنید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *