15 فاکتور مهم سئو برای گوگل جهت بهبود رتبه سایت
مقاله

15 فاکتور مهم سئو برای گوگل که می توانند سایت شما را تحت تأثیر قرار دهند

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) و پیروی از فاکتور مهم سئو برای گوگل تعیین می کند که یک وب سایت در موتورهای جستجوی رایج مانند Google چگونه رتبه بالایی داشته باشد. هر نوع مشاغلی را که اداره می کنید، چه یک مشاور و یا یک کیک فروش باشید، یک استراتژی موثر برای SEO می تواند یک روش هوشمندانه برای افزایش بازدید، جذب مشتری جدید، رشد تجارت شما و البته افزایش سود باشد. اگر شما رستورانی با نام نارنجستان در پایین شهر دارید، در صورتی که شخصی "رستوران نارنجستان" را در Google تایپ کند و وب سایت شما در ابتدای نتایج ظاهر شود، احتمال بازدید از صفحه شما بسیار بالا خواهد بود. همچنین احتمال اینکه با شما تماس بگیرد بسیار بالاتر خواهد رفت، پس در اینجا موقعیت رستوران شما مهم نیست، مهم جایگاه سایت شما در گوگل است. تحقیقات نشان می دهد که پنج نتیجه اول جستجوی ارگانیک بیش از 67٪ کل کلیک ها را تشکیل می دهد.

در عصری که مردم برای یافتن همه چیز از خشکشویی های محلی گرفته تا هتل های کشورهای خارجی به اینترنت متکی هستند، تمرکز بر سئو سایت و کسب و کار آنلاین بسیار مهم است. شرکت ها نیز این مسئله مهم را تشخیص داده و بودجه بازاریابی خود را برای این موضوع اختصاص می دهند. گزارش ها از وضعیت بازاریابی محتوا در سال های منتهی به 2020 نشان می دهد که بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو به عنوان کارآمدترین تاکتیک بازاریابی محتوا در سال 2019 شناخته شده است.

قابلیت مشاهده وب سایت شما به چگونگی برجسته نشان دادن صفحات آن در نتایج موتور جستجو اشاره دارد. 15 فاکتور مهم سئو گوگل تعیین می کند که محتوا در صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) کجا نشان داده شود. گوگل از الگوریتم های پیچیده ای استفاده می کند تا تعیین کند کدام محتوا بیشترین ارتباط را با نیاز کاربران اینترنت دارد. این الگوریتم ها فاکتورهای بسیاری را در نظر می گیرند، از تعداد وب سایت هایی که به وب سایت شما لینک می شوند (نشان می دهد که سایت شما یک مرجع است) گرفته تا استفاده از کلمات کلیدی. فقط چطور می توانید نظر Google را نسبت به سایت خود جلب کنید؟ در این مقاله راهکارهای اساسی جهت برجسته شدن سایت شما در موتور جستجوی گوگل توضیح داده می شود.

1. محتوای با کیفیت بالا

2. سئو داخلی

3. کلمات کلیدی موثر

4. بک لینک مفید

5. امنیت

6. قابلیت خزش (پایش سایت توسط ربات های گوگل)

7. سرعت بارگذاری

8. تعامل با کاربر

9. داده های ساخت یافته (Schema Markup)

10. اعتبار سایت (Site Authority)

11. Mobile-Friendliness

12. لیست های تجاری قابل اعتماد

13. استفاده از رسانه های اجتماعی

14. میانبر Google Snippets را امتحان کنید

15. کاربرپسندی

1. محتوای با کیفیت بالا

محتوا با کیفیت بالا، هسته اصلی موفقیت و یک فاکتور مهم سئو برای گوگل است. برای جذب موتورهای جستجو، باید وب سایت خود را با محتواهای با کیفیت پر کنید. برای شروع، اطمینان حاصل کنید که هر صفحه حداقل 300 کلمه از محتوای اصلی را شامل می شود. موتورهای جستجو می توانند محتوای تکراری را تشخیص دهند و ممکن است صفحه شما را به دلیل استفاده از محتوای کپی شده جریمه کنند. محتوا باید به زیر عنوان های مختلف تقسیم شود مانند H1- H2 و ...، با انجام اینکار، اسکن محتوای سایت برای موتور جستجو آسان خواهد شد. مهمتر از همه، محتوا باید از معیارهای EAT Google برخوردار باشد: تخصص، معتبر بودن و قابل اعتماد بودن. Google این اصطلاحات را در سال 2018 معرفی کرد. EAT به ویژه برای موضوعات حساس مانند مراقبت های بهداشتی، علوم و حقوق بسیار مهم است. عواملی که نمره EAT را افزایش می دهند شامل استناد به متخصصین مجرب(به عنوان مثال، اگر وب سایت مراقبت های بهداشتی دارید، به متخصصان پزشکی مراجعه کنید) و مراجعه به منابع معتبر (مانند سایت های ".edu" یا ".gov") است.

یک فاکتور مهم سئو برای گوگل سئو داخلی است

تصویر(1)

2. سئو داخلی

صرفا با کیفیت بودن محتوا کافی نیست. محتوا باید برای موتورهای جستجو بهینه شود. چگونه باید چنین کاری انجام شود و فاکتور مهم سئو گوگل در یک محتوا چیست؟ در ادامه توضیح داده می شود:

  • یک کلمه کلیدی اصلی برای صفحه و سه تا چهار کلمه کلیدی مرتبط انتخاب کنید.
  • کلمه کلیدی اصلی را در URL خود قرار دهید.
  • اطمینان حاصل کنید که تگ عنوان، متا توضیحات و H1 شامل کلمه کلیدی اصلی شما هستند.
  • مطالب باید با کیفیت بالا بوده و قابل فهم برای عموم افراد باشد.
  • به ساختار محتوای تولید شده دقت کنید (به عنوان مثال ، از H2 ها و H3 ها استفاده کنید، H2 نسبت به H1 و H3 نسبت به H2 می بایست بیشتر استفاده شود، برای مثال اگر دو H2 دارید می بایست 3 عدد H3 داشته باشید).
  • اطمینان حاصل کنید که در پیوندهای داخلی از Anchor Text (متن قابل کلیک) استفاده شده است.
  • حداقل یک تصویر در محتوا گنجانده شود.

کلمات کلیدی حیاتی هستند. هر صفحه باید برای یک کلمه کلیدی منحصر به فرد بهینه شود. همچنین باید عنوانی را درج کنید که با عنوان H1 در متن همخوانی داشته باشد. اینکار به موتور جستجو نشان می دهد که متن عنوان صفحه و عنوان H1 به یکدیگر مرتبط هستند. تصاویر یکی دیگر از عناصر مهم بهینه سازی محتوا هستند. پیشنهاد می شود حداقل یک تصویر در هر صفحه قرار دهید. اینکار باعث می شود که محتوا از نظر بصری جذابیت بیشتری داشته و برای خوانندگان جالب باشد و همچنین به موتورهای جستجو نشان می دهد که این محتوا دارای ارزش است. فایلهای تصویری باید با استفاده از نام فایل تصویری برچسب گذاری شوند و باید دارای کلید واژه اصلی به عنوان برچسب alt تصویر و عنوان تصویر باشند. همچنین توصیه می شود پیوندهایی به سایت های با کیفیت بالا و دارای رتبه بندی مناسب در سراسر محتوای خود اختصاص دهید. پیوندهای داخلی نیز یک فاکتور مهم سئو برای گوگل هستند. آنها خوانندگان را به صفحات مختلف وب سایت شما هدایت می کنند و آنها را در سایت شما نگه می دارند. هر چقدر زمان ماندگاری کاربر در سایت شما بالا باشد، تاثیری مثبتی در سئو سایت شما خواهد داشت.

3. کلمات کلیدی موثر

کلمات کلیدی برای بهینه سازی صفحات سایت در نظر گرفته می شوند. محتوای شما باید شامل کلمات کلیدی مهم و هدف باشد، در واقع، از کلمات یا عباراتی که کاربران اینترنت ممکن است به دنبال آن باشند، استفاده کنید تا موتورهای جستجو کاربران را به سمت سایت شما هدایت کنند. کلمات کلیدی به موتور جستجو می گویند صفحه شما درباره چیست. علاوه بر یک کلمه کلیدی اصلی برای هر صفحه، داشتن کلمات کلیدی ثانویه نیز توصیه می شود.

کلمات کلیدی فراتر از محتوای واقعی صفحه وب نیز مهم هستند. برای مثال برای هر صفحه باید یک عنوان متا و توضیحات متا ایجاد کنید. این عنوان و شرح مختصر صفحه در SERP (کلمه SERP مخفف عبارت Search Engine Results Page می‌باشد..) نمایش داده می شود.

4. از بک لینک استفاده کنید

برخی از راه های بهبود قابلیت نمایش سایت شما در نتایج جستجو، ارتباطی با آنچه در وب سایت شما است، ندارد، بلکه در وب سایت های دیگر وجود دارد. از آنجا که افراد بیشتری از وب سایت های دیگر به وب سایت شما هدایت می شوند، Google این موضوع را تشخیص داده و این مورد را یک فاکتور مهم سئو برای گوگل بر می شمارد و می تواند بر اساس آن سایت، شما را در رتبه بالاتری قرار دهد. بنابراین، چگونه این ترافیک را به سمت سایت خود هدایت می کنید؟

استفاده از بک لینک یک فاکتور مهم سئو برای گوگل است

تصویر(2)

پاسخ، استفاده از بک لینک است. بک لینک پیوندی به صفحات سایت شما در وب سایت های دیگر است که افراد را به سمت سایت شما سوق می دهد. وقتی سایت شما به طور مداوم توسط سایر وب سایت های با کیفیت ارجاع می شود، Google تشخیص می دهد که سایت شما مورد اعتماد است. اگر وب سایت پیوند دهنده قابل اعتماد باشد، چنین بک لینک هایی حتی مفیدتر هستند. یک روش موثر برای ایجاد بک لینک با کیفیت، ایجاد یک اینفوگرافی جذاب است و به وب سایت ها و وبلاگ های دیگر اجازه می دهد تا از آن در محتوای خود استفاده کنند. کاربران دوست دارند اینفوگرافیک ها را به اشتراک بگذارند، مخصوصاً وقتی داده های مهم و با ارزش در آنها وجود داشته باشد.

مقاله پیشنهادی:

آشنایی با انواع بک لینک ها و روش های دریافت بک لینک با کیفیت

5. امنیت

اگر پلتفرم در دسترس و ایمن نباشد، محتوای فوق العاده شما ارزشی نخواهد داشت. همچنین اگر وب سایت شما مورد اعتماد نباشد، نمی توانید بک لینک با کیفیت بالا ایجاد کنید، بنابراین امنیت یک فاکتور مهم سئو برای گوگل به شمار می رود. برای اطمینان از امنیت وب سایت خود، از رمزگذاری HTTPS استفاده کنید. HTTPS ارتباطی ایمن بین پلتفرم سایت شما و کاربران نهایی ایجاد می کند و از اطلاعاتی که کاربران ممکن است در سایت شما وارد کنند، مانند رمزهای عبور محافظت می شود.

در سرویس های میهن وب هاست SSL رایگان ارائه می شود.

برای اطمینان از در دسترس بودن وب سایت خود برای موتور جستجو، باید از کدها مناسبی استفاده کنید. این امر باعث می شود ربات های گوگل بتوانند صفحات سایت شما را راحت تر بررسی کنند. قرار دادن یک پرونده "robots.txt" به ربات های گوگل اطلاع می دهد که در کجای سایت شما به دنبال اطلاعات باشند و چه لینک هایی را اصلا بررسی نکنند، به عنوان مثال داشتن نقشه سایت، که شامل یک مرور کلی و لیست شده از همه صفحات است، بسیار مهم است. نقشه سایت به Google کمک می کند ساختار سایت شما را درک کند.

مقاله پیشنهادی:

امنیت وب سایت - چرا باید مراقب باشید؟

6. قابلیت خزش

قابلیت خزش یکی دیگر از فاکتور مهم سئو برای گوگل می باشد این قابلیت اطمینان حاصل می کند که موتورهای جستجو می توانند سایت شما را پیدا کنند. با توجه به اینکه میلیاردها صفحه وب به صورت زنده وجود دارد، این نکته بسیار مهم است. شما باید اقداماتی انجام دهید تا رباتهای موتور جستجو به راحتی در سایت شما بخزند، فهرست سازی نمایند و نوع محتوای شما را درک کنند. خزیدن به فرآیند جستجوی صفحات جدید سایت یا صفحات به روز شده توسط موتور جستجو اشاره دارد. می توانید Google Search Console را بررسی کنید تا ببینید تعداد صفحات وب سایت شما در Google چقدر است.

"Googlebot" به طور مداوم در حال جستجو در وب است، صفحات را جستجو و ایندکس می کند. شما باید به Googlebot اجازه دهید به هر نوع فایلی اعم از CSS JavaScript و فایلهای تصویری استفاده شده در وب سایت شما دسترسی داشته باشد. همچنین باید با استفاده از پرونده "robots.txt" به Googlebot بگویید که چه صفحاتی را بررسی نکند.

سرعت لود سایت شما یک فاکتور مهم سئو برای گوگل می باشد

تصویر(3)

7. سرعت بارگذاری

اینترنت از زمانی که برای اولین بار در دسترس عموم قرار گرفت، مسیری طولانی را طی کرده است. لذا سایت شما نیز می بایست نسبت به قبل با سرعت بیشتر بارگذاری شود. سایت شما می بایست به طور متوسط در ​​کمتر از 3 ثانیه بارگیری شود. برای وب سایت های تجاری زمان لود سایت، 2 ثانیه در نظر گرفته شده است. طبق گفته وب مسترهای گوگل، Google تمایل دارد این زمان، کمتر از نیم ثانیه باشد. ربات های موتور جستجو می توانند سرعت سایت را بر اساس کد HTML صفحه شما تخمین بزنند. Google همچنین با استفاده از اطلاعات مرورگر Chrome اطلاعاتی در مورد سرعت بارگیری دریافت می کند و این یک فاکتور مهم سئو برای گوگل به حساب می آید. شما می توانید چندین کار برای سرعت بخشیدن به وب سایت خود انجام دهید، مانند به حداقل رساندن درخواست های HTTP، کوچک کردن و ترکیب فایل ها و استفاده از بارگیری غیر همزمان برای پرونده های JavaScript و CSS. زمان پاسخگویی سرور مسئله دیگری است که باید برطرف شود. سرور سیستم نام دامنه (DNS-Domain Name System) پایگاه داده ای از آدرس های IP را در خود نگه می دارد. وقتی کسی URL را در مرورگر خود وارد می کند، سرور DNS آن URL را به آدرس IP مربوطه ترجمه می کند. اینکه این فرآیند چه مدت طول می کشد بستگی به سرعت ارائه دهنده DNS شما دارد. گزارشات مقایسه سرعت DNS را می توانید از dnsperf مشاهده کنید.

مقاله پیشنهادی:

16 راهکار عملی برای سرعت بخشیدن به سایت وردپرسی

8. تعامل با کاربر

در مورد اهمیت ایجاد محتوای با کیفیت و محتوایی که از نقطه نظر فنی بهینه سازی شده باشد، توضیحات ارائه شد. محتوای شما باید یک فاکتور مهم سئو برای گوگل یعنی جذابیت را نیز داشته باشد: باید جذاب باشد. Google از ابزار هوش مصنوعی RankBrain برای ارزیابی مشارکت کاربران استفاده می کند.

طراحی وب با کیفیت بالا یک فاکتور مهم سئو برای گوگل می باشد.

تصویر(4)

RankBrain عناصری مانند نرخ کلیک (تعداد افرادی را که از طریق نتایج جستجو وارد سایت می شوند) و زمان توقف (مدت زمانی که افراد در یک سایت صرف می کنند) بررسی می کند. به عنوان مثال، اگر کاربری از وب سایت شما بازدید کند اما بلافاصله آن را ترک کند، این به عملکرد سایت شما آسیب می رساند (اگر افراد زیادی این کار را با وب سایت شما انجام دهند، "نرخ پرش" بالایی دارید). ایجاد محتوای جذاب کلید جذب افراد و نگهداری آنها در سایت است. سایت را به گونه ای طراحی کنید که پیمایش آن توسط کاربران آسان باشد. طراحی وب با کیفیت بالا، تصاویر جذاب و اینفوگرافیک های جذاب می توانند باعث ماندگاری بیشتر کاربران در سایت شما شود.

9. داده های ساخت یافته (Schema Markup)

داده های ساخت یافته، نوعی ریز داده است که به Google می گوید چگونه صفحه باید طبقه بندی و تفسیر شود. این داده ها به موتور جستجو کمک می کند نوع صفحه را تعیین کند. به عنوان مثال، آیا این یک دستور العمل است یا یک فصل از کتاب؟ داده های ساخت یافته باید مرتبط، کامل و مبتنی بر مکان باشند.

Schema.org یک زبان جهانی برای داده های ساخت یافته فراهم می کند. اینها همگی بخشی از معماری backend سایت شما است.

10. اعتبار سایت (Site Authority)

اعتبار یک وب سایت اساساً بیان می کند که یک وب سایت چقدر در نتایج جستجوی Google موفق ظاهر می شود. وب سایت های دارای امتیاز بالاتر احتمال دارد که در موتورهای جستجو رتبه بالاتری داشته باشند. هنگامی که دامنه خود را ثبت می کنید، توجه داشته باشید که کسب اعتبار برای دامنه زمان بر است. سئو داخلی، بک لینک و سرعت بارگیری فاکتور مهم سئو برای گوگل در افزایش اعتبار دامنه هستند. اساساً باید خود را اثبات کنید تا نمره اعتبار سایت خود را بالا ببرید.

موبایل فرندلی فاکتور مهم سئو برای گوگل است که این روز ها صدر بورس بازار سئو را تصرف کرده است.

تصویر(5)

11. Mobile-Friendliness

دیگر صرفا رایانه ها، دستگاه های متصل به اینترنت نیستند. اکثر ترافیک وب در سراسر جهان اکنون توسط تلفن های همراه ایجاد می شود. Google با درک اهمیت مرور وب هنگام حرکت، صراحتاً بیان کرده است که موبایل فرندلی فاکتور مهم سئو برای گوگل است. Google سرویس mobile-friendly test tool برای موبایل ارائه می دهد که می توانید با استفاده از آن مشکلات سایت خود در تلفن همراه را شناسایی کنید.

تست موبایل فرندلی بودن فاکتور مهم سئو برای گوگل

تصویر(6)

شما باید وب سایتی ایجاد کنید که تجربه ای کاربر پسند را برای کاربران دسکتاپ و موبایل فراهم کند. هدف شما یک طراحی ریسپانسیو و بدون تبلیغات آزار دهنده و پنجره های پاپ آپ باشد. طراحی موبایل را تا جایی که امکان دارد ساده کنید. بهم ریختگی در یک صفحه نمایش کوچک، نامرتب به نظر می رسد. همچنین، به جزئیاتی مانند اندازه دکمه توجه کنید، در موبایل افراد از انگشتان خود به جای ماوس (که نشانگر کوچکی نسبت به انگشت است) استفاده می کنند، باید در صفحه های کوچک دکمه ها کمی بزرگتر و واضح تر باشند. فونت های بزرگتر نیز به راحتی در صفحه های کوچک قابل خواندن هستند.

مقاله پیشنهادی:

بهترین راهکارهای افزایش سرعت بارگذاری سایت در موبایل

12. لیست های تجاری قابل اعتماد

آیا در بحث محتوای با کیفیت بالا اشاره به EAT را به خاطر دارید؟ لیست های تجاری قابل اعتماد، یک بخش از معما هستند. لیست های مشاغل که به آنها شاخص استنادی (citations) نیز گفته می شود، به ویژه در سطح محلی دارای اهمیت هستند. صفحه Google My Business را برای کسب و کار خود ایجاد کنید تا نشان دهد سازمان شما واقعی و قانونی است. این ویژگی به جستجوی Google و Google Maps نیز متصل است و باعث می شود مشتریان بتوانند شما را آنلاین و در دنیای واقعی پیدا کنند. با ایجاد پروفایل های تجاری در فهرست های آنلاین مربوط به کسب و کار خود، می توانید اعتبار بیشتری کسب کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید که نام تجاری و اطلاعات تماس به طور مداوم در تمام پروفایل های آنلاین شما ذکر شده است.

13. استفاده از رسانه های اجتماعی

فعال شدن در شبکه های اجتماعی یک فاکتور مهم سئو برای گوگل جهت افزایش تعامل با کاربران است. ارسال محتوای با کیفیت در اینستاگرام، فیس بوک، توییتر و غیره، باعث کلیک و جذب کاربران می شود. 3.6 میلیارد نفر در حال استفاده از رسانه های اجتماعی هستند. تعیین اینکه بر کدام یک از بسترهای رسانه اجتماعی تمرکز کنید، بستگی زیادی به مخاطبان شما دارد. پیشنهاد می شود مقاله، کدام شبکه های اجتماعی برای سایت وردپرسی شما مناسب است؟ را مطالعه نمایید.

استفاده مکرر از شبکه اجتماعی یک فاکتور مهم سئو برای گوگل

تصویر(7)

Google به طور کلی توجه بیشتری به حساب های شبکه های اجتماعی نشان می دهد و شبکه اجتماعی یک فاکتور مهم سئو برای گوگل به حساب می آید. به عنوان مثال، خرید فالوور برای حساب های شبکه های اجتماعی می تواند نتیجه معکوس دهد. اگر یک حساب در شبکه های اجتماعی با 100000 دنبال کننده داشته باشید اما تعامل کمتری نسبت به یک حساب با 10،000 دنبال کننده در حساب شما وجود داشته باشد، یک نکته منفی برای کسب و کار شما محسوب می شود. هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی، با امید بالا بردن رتبه صفحه، از ارسال درخواست های اسپم یا خرید پیوند از سایت های دیگر خودداری کنید. به جای تبلیغ هر محتوای کوچکی که ایجاد می کنید، بر تبلیغ موارد بزرگتر و جذاب تر تمرکز کنید. مقالاتی که به خوبی نوشته شده و دارای متن طولانی هستند و به موضوعات داغ موجود در سایت شما می پردازند، برای به اشتراک گذاری مناسب هستند.

14.میانبر Google Snippets را امتحان کنید

یکی از راه های زیرکانه برای رسیدن به صدر نتایج جستجو و یک فاکتور مهم سئو برای گوگل از طریق snippet ها است. اسنیپت ها جلوتر از رتبه بندی معمول موتور جستجو ظاهر می شوند، موتور جستجو به طور خودکار سایت شما را در موقعیت "صفر یا Zero Position" صفحه رتبه بندی قرار می دهد، حتی اگر از لحاظ فنی صحیح نباشد. Rich Snippets (داده های نشانه گذاری شده) در واقع یک کد HTML است که بر روی صفحات وب سایت قرار داده می‌شود تا در نتایج گوگل ستاره‌ دار شود و دارای بخشی از اطلاعات مهم مانند عکس، رتبه‌بندی، اطلاعات یک محصول یا یک شخص و در مورد محتوای هر صفحه است که در نتایج جستجو نشان داده می‌شود. 

15. کاربرپسندی

یک موضوع مشترک در تمامی نکات ذکر شده در بالا وجود دارد، خواه مربوط به عناصر فنی back-end باشد یا محتوای قابل مشاهده در front-end، همه چیز در مورد کاربر پسند بودن است. بسیاری از افراد تصور می کنند که SEO موفقیت آمیز در واقع رعایت الگوریتم های ربات گوگل است. اما در کنار رعایت الگوریتم های سئو باید کاربر نهایی را نیز در نظر بگیرید. در طراحی کل وب سایت، شما باید نظر مخاطبان خود را در اولویت قرار دهد. مواردی مانند زمان بارگیری سایت و تهیه محتوای جذاب می تواند باعث کاربر پسند بودن سایت شما شود. اگر به نظر کاربران اهمیت ندهید، آنها نیز به سایت شما مراجعه نمی کنند حتی اگر در نتایج جستجو بالاتر از سایت های دیگر باشید.

به صفحه اول Google بروید

نکات و 15 فاکتور مهم سئو برای گوگل که در بالا به آن اشاره شد می تواند مسیر شما را برای دستیابی به یک استراتژی موفق SEO مشخص کند، به ویژه اگر به تازگی وارد بحث بازاریابی محتوا و سئو شده باشید.  قرار گرفتن در بالاترین موقعیت در نتایج جستجوی Google، به زمان، انرژی و توجه زیاد به جزئیات نیاز دارد. فقط به یاد داشته باشید که SEO یک ماراتن است، نه یک مسابقه سرعت.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *