تگ هدر H1 و تاثیر آن بر بازدید سایت
مقاله

تگ هدر H1 در سئو چیست و چرا مهم است؟

هر صفحه یا پست می تواند چندین هدر داشته باشد. تگ هدر H1 معمولاً برای عنوان اصلی یک صفحه یا پست استفاده می شود و اولین هدر قابل مشاهده در یک صفحه است. قالب بندی تگ h1 معمولا با سایر تگ های هدر موجود در یک صفحه (h2، h3، h4)، متفاوت می باشد. در این پست خواهید آموخت که تگ هدر H1 در سئو چیست و چرا مهم است؟ همچنین نوشتن یک تگ هدر که مناسب سئو و کاربر پسند باشد، شرح داده خواهد شد.

عناوین مقاله

 • تگ هدر H1 در سئو چیست؟
 • چرا تگ هدر H1 در سئو مهم است؟
 • چند نکته کلیدی برای تگ هدر H1 
 • نمونه هایی از تگ هدر H1 
 • تگ های h2، h3 و h4  
 • تگ های عنوان HTML چیست؟
 • برای بهبود سئو چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید؟

تگ هدر H1 در سئو چیست؟

تگ H1 اولین تگ هدر قابل مشاهده در یک صفحه است و برای عنوان یک صفحه یا پست بکار گرفته می شود. هنگام استفاده از تگ H1 در HTML، عنوان موردنظر بین تگ های <h1> و <h1/> قرار می گیرد. برای متمایز کردن متن، تگ H1 معمولاً متفاوت از سایر تگ های صفحه، قالب بندی می شود. به مثال زیر توجه کنید. تگ H1 دارای ارزش On-Page SEO یا "سئو داخلی" می باشد و در HTML به این شکل نمایش داده می شود: 

<h1>سئو داخلی</h1>

استفاده از تگ هدر H1  می تواند در بازدید سایت تاثیر بسزایی ایجاد نماید.

تصویر(1)

راه آسان‌تر برای درک استفاده از تگ هدر H1 در سئو این است که تصور کنید در حال نوشتن طرح کلی یک فایل بزرگ هستید. عنوان اصلی فایل شما <H1>، سرفصل های اصلی <H2> و سرفصل های فرعی <H3> خواهند بود.

مقایسه تگ هدر H1 و Title صفحه

یکی از مهمترین عناصر برای اهداف سئو، تگ عنوان یا <title></title> است و نباید با تگ H1 اشتباه گرفته شود. در ادامه تفاوتی این دو و اینکه چرا باید به آنها اهمیت دهید، توضیح داده شده است.

تفاوت های اصلی بین این دو، عبارتند از:

 • تگ عنوان در SERPS (صفحات نتایج موتور جستجو) نشان داده می شود و عنوان اصلی صفحه سایت در نتایج جستجو می باشد.
 • تگ title به صورت بصری در یک صفحه به نمایش در نمی آید اما بخشی از هدر صفحه <head></head> است و در عنوان مرورگر نیز نشان داده می شود.
 • تگ <H1> هنگام مرور یک صفحه، به کاربران نمایش داده می شود.
 • تگ title یک سیگنال قوی برای خزنده های موتورهای جستجو در مورد محتوای صفحه است.

نکته: وقتی صحبت از سئوی داخلی می‌ شود، title صفحه مهم‌تر از تگ H1 است اما برای کسب بهترین نتایج، باید هر دو را بهینه کنید.

چرا تگ هدر H1 در سئو مهم است

یکی از پیچیده ترین وظایف موتورهای جستجو، درک مفهوم (متن) یک صفحه است. برای اینکه بتوانند این کار را به بهترین و سریع ترین روش انجام دهند، از سیگنال داده های مختلف استفاده می کنند. یکی از این سیگنال ها title یا عنوان صفحه و دیگری تگ H1 است.

هنگام خزیدن در محتوای یک صفحه، ربات های موتورهای جستجو کد HTML را می خوانند و سعی می کنند تشخیص دهند که کدام جملات در تگ های h1، h2 و غیره قرار دارند. ربات های خزنده، این تگ ها را نشان دهنده محتوای صفحه می دانند.

بنابراین، با استفاده از کلمات کلیدی در تگ هدر H1 کمک می کنید تا موتورهای جستجو بفهمند هر صفحه از سایت شما چه چیزی ارائه می کند. یکی دیگر از دلایل اهمیت تگ های عنوان برای سئو این است که آنها حرکت در صفحه را برای کاربران آسان‌تر می‌کنند.

کاربر با مشاهده تگ H1، می تواند در یک نگاه متوجه شود که صفحه موردنظر درباره چه چیزی صحبت می کند. سایر تگ ها نیز کاربران را در خصوص عناوین فرعی و مهم صفحه، راهنمایی می کنند. به عنوان مثال، مقاله فعلی را در نظر بگیرید. تمام نکات مهم با تگ h2 علامت گذاری شده اند و فهرست مطالب نیز پیمایش و دسترسی به بخش های مختلف مقاله را آسان تر کرده است.

چند نکته کلیدی برای تگ هدر H1 

اکنون که تئوری تگ های h1 را درک کردید، در ادامه توضیح داده می شود که چگونه برای مقالات یا به طور کلی محتوای صفحات خاص، عناوین خوبی بنویسید:

 • تگ H1 باید یکسان یا کمی متفاوت از عنوان صفحه باشد
 • از کلمات کلیدی در عنوان خود استفاده کنید
 • از عناوین بسیار طولانی اجتناب نمایید
 • اطمینان حاصل کنید که تگ هدر H1 شما برای کاربران قابل مشاهده بوده و پنهان نیست
 • استایل تگ H1 خود را متفاوت از سایر عنوان ها تنظیم کنید
 • سرفصل ها را به صورت سلسله مراتبی بکار بگیرید
 • در هر صفحه فقط از یک تگ h1 استفاده کنید
 • تگ های H1 باید با هدف کاربر مطابقت داشته باشند

تگ هدر H1 باید یکسان یا کمی متفاوت از عنوان صفحه باشد

در اکثر موارد، عنوان صفحه و تگ h1 یکسان هستند. به این دلیل که CMS هایی مانند وردپرس، به این شکل پیکربندی شده اند. این موضوع خوب است و یک اشتباه سئو در نظر گرفته نمی شود. لذا داشتن متن یکسان برای عنوان صفحه و عنوان h1، توصیه می گردد. به عنوان یک دستورالعمل کلی، عنوان صفحه و تگ H1 را یکسان یا نزدیک به هم انتخاب کنید. گوگل نیز موارد زیر را توصیه می کند:

 • عنوان مقاله خود را در مکانی مشخص در بالای متن مقاله قرار دهید، مانند تگ <H1>
 • عنوان صفحه (تگ <title>) خود را با عنوان مقاله (تگ <h1> یا معادل آن) تطبیق دهید.

در مثالی که ابتدای این مقاله نشان داده شد (تصویر1)، عنوان صفحه "On-Page SEO Techniques" می باشد در حالی که تگ هدر H1  صرفا "On-Page SEO" انتخاب شده است. عنوان صفحه توصیفی تر می باشد زیرا در SERPS نشان داده می شود اما برای عنوان صفحه، می بایست از عبارت ساده‌تری استفاده کنید.

چگونه می توان عنوان صفحه و تگ هدر H1 متفاوتی را تهیه کرد؟

در بالا اشاره شد که اکثر قالب ها و پلتفرم های توسعه وب، به گونه ای پیکربندی شده اند که از مقادیری یکسان برای عنوان صفحه و تگ هدر H1 استفاده کنند و معمولاً همان عبارتی است که در عنوان یک صفحه یا پست مشخص می کنید. اگر می خواهید عنوان صفحه را تغییر دهید و مقادیر متفاوتی داشته باشید، می توانید کد HTML خود را ویرایش نموده یا اگر سیستم مدیریت محتوا سایت شما وردپرس می باشد از افزونه ای مانند Yoast SEO استفاده کنید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می نمایید، پس از نصب Yoast SEO، یک ناحیه اضافی در زیر هر صفحه یا پست اضافه خواهد شد که می توانید عنوان صفحه را تعیین کنید.

تگ هدر H1 در افزونه Yoast SEO 

تصویر(2)

از کلمات کلیدی در عنوان خود استفاده کنید

استفاده از کلمات کلیدی در عنوان به شدت توصیه می گردد. به طور کلی کلمات کلیدی باید هم در عنوان و هم در تگ های h1، h2 و… گنجانده شوند. اگر عنوان و تگ H1 متفاوتی داشته باشید، می توانید از کلمه کلیدی اصلی خود در عنوان و از کلمه کلیدی مرتبط، در تگ H1 استفاده نمایید. بر اساس بررسی و تحقیق روی کلمات کلیدی خود، می توانید انتخاب کنید که کدام یک را بکار بگیرید.

به عنوان یک قاعده کلی، کلمات کلیدی طولانی انتخاب های خوبی برای استفاده در تگ هدر H1 هستند.

از عناوین بسیار طولانی خودداری کنید

عبارت کوتاه اما توصیفی را برای تگ های هدر انتخاب کنید. از کلمات مشابه عنوان صفحه و کمتر از 65 کاراکتر، استفاده نمایید. اگر نیاز به ارائه توضیحات طولانی‌تری دارید، می‌توانید از یک عنوان کوتاه و سپس متن پررنگ برای ارائه اطلاعات بیشتر استفاده کنید، همانطور که در مثال زیر از Google AdSense نشان داده شده است.

عدم استفاده از تگ هدر H1 طولانی در سئو سایت

 تصویر(3)

اطمینان حاصل کنید که تگ H1 شما قابل مشاهده است و از دید کاربران پنهان نیست. بسیاری از قالب های وردپرس دارای تگ h1 در کدهای HTML صفحه هستند اما آن را با استفاده از CSS، برای کاربران پنهان می کنند. از نظر سئو چنین چیزی مطلوب نیست.

بررسی کنید که قالب شما تگ هدر H1 را نمایش می دهد و در صفحه قابل مشاهده است. ساده ترین راه برای بررسی این مورد، استفاده از source یا کد منبع یک صفحه است. برای انجام این کار در صفحه ای که قرار دارید، راست کلیک کرده و View page source را انتخاب نمایید. سپس در بین کدهای صفحه، عنوان H1 را جستجو کنید که بین تگ های <h1></h1> قرار داده می شود.

استایل H1 را متفاوت از سایر سرفصل ها بنویسید. h1 خود را متمایز کنید و حروف را بزرگتر از مابقی متن و عنوان ها تنظیم نمایید.

اطمینان از نمایش تگ هدر H1 در سایت 

تصویر(4)

از سرفصل ها به صورت سلسله مراتبی استفاده کنید

همانطور که گفته شد باید به سرفصل‌ها مانند یک طرح کلی برای یک کتاب یا نوشته طولانی نگاه کنید. مرتب سازی برچسب ها به صورت سلسله مراتبی، برای سئو بسیار مهم می باشد. در غیر این صورت موتورهای جستجو و کاربران نمی توانند مقاله یا صفحه را درک کنند. به عبارت دیگر، <h1> شما باید بالای کد HTML باشد و مابقی (h2، h3 و غیره) به ترتیب در ادامه استفاده شوند.

استفاده از تگ هدر H1 در سئو سایت خود به صورت سلسله مراتبی

تصویر(5)

در تصویر بالا توجه کنید که چگونه اندازه فونت با حرکت به سمت پایین و سلسله مراتبی تغییر می کند.

در هر صفحه فقط از یک تگ H1 استفاده کنید

بهترین ترفندهای سئو نشان می دهند که باید تنها یک تگ h1 در هر صفحه وجود داشته باشد و بهتر است در متن خود از یک تگ H1 استفاده کنید. در مواردی که چندین تگ h1 در یک صفحه دارید، جای نگرانی نیست. اگر برایتان امکان پذیر است، تگ ها را اصلاح کنید، در غیر این صورت، نیازی نیست آن ها را تغییر دهید اما برای مطالب و صفحات بعدی خود حتما این مورد را مدنظر داشته باشید.

تگ هدر H1 باید با هدف کاربر مطابقت داشته باشند

هنگام نوشتن h1، هدف کاربر را فراموش نکنید. اگر تگ انتخاب شده با انتظارات کاربران مطابقت نداشته باشد، ممکن است وب سایت شما را حتی بدون خواندن محتوا، ترک کنند. در صورتی که این اتفاق بیفتد نه تنها مشتریان خود را از دست می دهید، بلکه برای سئوی شما نیز مضر است.

انتخاب تگ h1 اشتباه باعث می شود کاربرانی که از طریق موتور جستجو وارد سایت شما شده اند، مجددا به نتایج جستجو بازگردند، زیرا آنها از عنوان انتخابی راضی نبودند، این مورد به عنوان pogo-sticking شناخته می‌شود و می‌تواند در بلندمدت بر رتبه‌بندی سایت شما در موتورهای جستجو تأثیر منفی بگذارد. اطمینان حاصل کنید که تگ h1، آنچه را که کاربران انتظار دارند در صفحه مشاهده کنند به آنها ارائه می دهد.

نمونه هایی از تگ هدر H1 در سئو 

در ادامه چند مثال خوب از وب‌سایت‌هایی که از تگ هدر H1  استفاده نموده اند ذکر می شود تا درک بهتری از انتخاب تگ مناسب پیدا کنید.

مثال 1

تگ h1 برای کاربران بهینه شده، در حالی که عنوان صفحه، کوتاه تر و مناسب سئو است.

مثالی از استفاده مناسب تگ هدر H1 

تصویر(6)

مثال 2

برای برندهای شناخته شده، تگ H1 صفحه اصلی می تواند با نام تجاری مطابقت داشته باشد و عنوانی کاملا متفاوت و شامل کلمه کلیدی برای آن در نظر گرفته شود.

مثالی به جهت استفاده از تگ هدر H1  برای برند های شناخته شده

تصویر(7)

مثال 3

استفاده از عبارت مشابه برای عنوان صفحه و H1 بسیار خوب است.

استفاده از عنوان و تگ هدر H1 در سئو تاثیر مثبت خواهد داشت

تصویر(8)

تگ های h2، h3 و h4 

توجه داشته باشید تمام اصولی که در بالا توضیح داده شد برای همه تگ های هدر و نه فقط تگ هدر H1، قابل اجرا هستند.

علاوه بر این، لطفا به موارد زیر توجه کنید:

 • زمانی که تگ های دیگر مانند بولد یا ایتالیک مناسب تر هستند، از تگ های هدر استفاده نکنید.
 • در بکارگیری عنوان ها زیاده روی نکنید. از عناوین زمانی استفاده نمایید که برای ساختار، اهداف ناوبری و آسان تر کردن خواندن محتوای صفحه مفید باشند.
 • مجبور نیستید از همه تگ های H در یک صفحه استفاده کنید. بسته به طول و نوع محتوای خود می توانید صرفا یک h1 و چند h2 داشته باشید.
 • برقراری تعادل بین استفاده از تگ ها و سایر عناصر قالب بندی، همواره بهترین رویکرد است.

تگ های عنوان HTML چیست؟

 HTML یا HyperText Markup Language، زبانی است که برای نمایش صفحات وب در مرورگر صرف نظر از پلتفرم CMS، استفاده می شود. تگ های مختلفی وجود دارد که می توان از آنها برای ایجاد عنوان در یک نوشته، بهره برد. اینکار بسیار شبیه به ایجاد عنوان در مایکروسافت ورد است. هنگامی که می خواهید یک متن یا جمله خاص برجسته شود، می توانید استایل آن را H1، H2 و غیره تنظیم کنید.

استفاده از تگ هدر H1 در ورد نیز کارایی دارد

تصویر (9)

سرفصل ها در یک فایل Word، می توانند برای تقسیم یک نوشته به بخش های مختلف یا به عنوان راهنمای ایجاد فهرست مطالب استفاده شوند. به طور کلی، آنها با تقسیم یک نوشته بزرگ به بخش های کوچک تر، که هر قسمت عنوان و قالب بندی متفاوتی دارد (متن بزرگ تر، پررنگ و غیره)، خواندن آن را آسان تر می نمایند. تگ های عنوان HTML نیز به همین ترتیب کار می کنند.

هنگامی که یک جمله را در ویرایشگر وردپرس هایلایت می کنید و آن را روی H1 قرار می دهید، سیستم کد زیر را در HTML اضافه می کند:

<h1>example H1 title</h1>

این کد به مرورگر می‌گوید که آن جمله را تحت استایل متفاوتی (تعریف شده توسط کلاس‌های CSS) نسبت به قالب شما، در نظر بگیرد. مثال زیر را مشاهده کنید:

تغییر کد های HTML با استفاده از تگ هدر H1 

تصویر(10)

هنگامی که عنوان را H2 یا H3 تنظیم می کنید، HTML به صورت زیر تغییر می کند:

<h2>example H2 title</h2>
<h3>example H3 title</h3>

بنابراین، تگ‌های H، بخشی از کد HTML هستند که برای تعیین عناوین یک صفحه استفاده می‌شوند.

برای بهبود سئو چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید؟

سئو جزئی از بازاریابی موتورهای جستجو می باشد. سئو یعنی ارائه یک تجربه عالی به کاربران که یکی از این کاربران موتور جستجو است و به نوبه خود سعی دارد بهترین تجربه را برای کاربران رقم بزند.

بنابراین، علاوه بر تگ هدر H1 ، موارد دیگری نیز وجود دارند که برای موفقیت سئو ضروری هستند:

 • سئوی فنی را بررسی کنید و مطمئن شوید که موتورهای جستجو می توانند بدون هیچ مشکلی به وب سایت شما دسترسی داشته باشند، محتوا را بخزند و ایندکس کنند.
 • ایجاد وب سایت هایی با کیفیت بالا که تجربه ای عالی را برای کاربران فراهم می کنند.
 • نوشتن محتوای سئو شده و با کیفیت بالا که برای کاربران نیز مفید باشند.
 • لینک دادن مطالب به یکدیگر با استفاده از لینک های داخلی که در نهایت باعث ماندگاری بیشتر کاربران در سایت می شود.
 • تبلیغ وب سایت از طریق روش های صحیح، با هدف به دست آوردن بک لینک از وب سایت های دیگر در اینترنت که به عنوان لینک سازی طبیعی نیز شناخته می شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *