محتوای سئو شده چیست؟ راهنمای ایجاد محتوای مناسب برای سئو
مقاله

محتوای سئو شده چیست؟ راهنمای ایجاد محتوای مناسب برای سئو

اگر در بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو مبتدی هستید، شاید در دوره های مارکتینگ عبارت محتوای سئو شده را شنیده باشید. با مطالعه این مقاله پاسخ سوالات زیر را خواهید یافت:

 1. محتوای سئو شده چیست؟
 2. انواع محتوای سئو شده کدامند؟
 3. چگونه استراتژی مناسب برای تولید محتوای خوب را تنظیم کنید؟

 1- محتوای سئو شده چیست؟

برای درک بهتر منظور بازاریابان از محتوای سئو شده، تجزیه این عبارت به بخش های کوچکتر می تواند به شما کمک کند.

 • سئو: به بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو یا فرایند بهینه سازی یک وبسایت به گونه ای که افراد به راحتی بتوانند در موتور های جستجو مانند گوگل آن را پیدا کنند، سئو گفته می شود.
 • محتوا: به هر گونه اطلاعاتی که در وب یافت شده یا مورد استفاده قرار می گیرد، محتوا گفته می شود. 

بنابراین با کنار هم قرار دادن این دو مفهوم، محتوای سئو شده عبارت است از هر محتوایی که با هدف جذب ترافیک موتور های جستجو ایجاد شده است.

مروری سریع بر هر آنچه برای محتوای سئو شده خود نیاز دارید:

 • تحقیق کلمات کلیدی: اگر می خواهید از طریق موتورهای جستجو ترافیک بدست آورید، بهتر است قبل از هر کاری در مورد کلمه کلیدی خود تحقیق کنید. بدین ترتیب می توانید بر روی کلمه کلیدی که ترافیک خوبی دارد تمرکز نمایید. به عبارت دیگر در مورد موضوعاتی محتوا تولید کنید که کاربران در حال حاضر برای کسب اطلاعات در مورد آنها، جستجو می کنند.
 • بهینه سازی کلمات کلیدی: در مورد اینکه کجا و چگونه از کلمات کلیدی استفاده کنید، تحقیق نمایید، تا بهترین بازخورد را از موتور های جستجو داشته باشید. 
 • بهینه سازی محتوا: محتوای سایت شما باید به شیوه ای منطقی سازماندهی شود. انجام این کار نه تنها برای SEO خوب است بلکه به بازدیدکنندگان سایت شما کمک می کند تا سایر مطالب مرتبط را به راحتی پیدا کنند. (هر چقدر کاربران زمان بیشتری در سایت شما بمانند، تاثیر مثبت در سئو خواهد داشت).
 • تبلیغ محتوا: با اشتراک گذاری محتوای جدید در شبکه های اجتماعی، لینک سازی داخلی و خارجی می توانید به بیشتر دیده شدن محتوای خود کمک کنید.

محتوای سئو شده

تصویر(1)

مروری سریع بر اهداف 

چنانچه هدف شما تنها جذب ترافیک موتور های جستجو است، احتمالا به نتیجه مطلوبی نمی رسید. به منظور جلب توجه موتور های جستجو باید ارزش محتوای خود را فراتر از بهینه سازی برای موتور های جستجو در نظر بگیرید تا آنها به مرور زمان رتبه های بالاتری به سایت شما اختصاص دهند. این کار بازگشت بازدیدکنندگان یا مشتریان احتمالی را به دنبال خواهد داشت.

به عبارت دیگر محتوای بی ارزش تولید نکنید که صرفا برای کسب رتبه بالاتر و یا دریافت کلیک بیشتر بوده، اما هیچ ارزشی برای کاربران موتور های جستجو نداشته باشد. سایت هایی که محتوای بی ارزش را تبلیغ می کنند، در معرض جریمه شدن توسط گوگل هستند، آنها نرخ بازگشت بالا و نرخ تبدیل بسیار پایینی دارند.

2- انواع محتوای سئو شده

محتوای سئو شده می تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد:

 • صفحات محصول: مهمترین محتوایی که در هر سایت فروشگاهی وجود دارد، محصولات هستند. یک صفحه محصول، خود می تواند هم به عنوان محتوای سئو و هم صفحه فرود (PPC پرداخت به ازای هر کلیک) عمل کند.
 • پست های وبلاگ: وبلاگ یکی از ساده ترین راه های ایجاد یک جریان منظم برای تولید محتوای سئو شده است. به صورت کلی پست های وبلاگ جذابیت بیشتری نسبت به محصولات دارند و راهی عالی برای لینک سازی داخلی محسوب می شوند. در نتیجه بهترین گزینه برای افزایش اعتبار سایت شما هستند. بخاطر داشته باشید که وبلاگ ها بسیار انعطاف پذیر هستند و می توانید از انواع محتوای مختلف در آنها استفاده کنید.
 • مقالات: به پست های خبری و مصاحبه ها توجه کنید، مقاله نوع اصلی محتوا است که در اکثر سایت های خبری و مجلات اینترنتی مشاهده می شود.
 • لیست ها: این مورد نوعی مقاله است که چارچوب آن به صورت لیست بوده و باعث میشود که مطالعه مقاله آسان تر شود. مانند " 10 راه برای کاهش قبض برق در تابستان ". به نظر می رسد عنوان این نوع مقالات در نتایج موتور های جستجو و شبکه های اجتماعی بیشتر کلیک شود.
 • راهنما: این نوع مقالات، محتوای طولانی تری دارند که نحوه انجام کاری را با جزئیات کامل توضیح می دهند. راهنما ها اغلب در قالب چند صفحه تنظیم می شوند اگرچه بهترین کار این است که به کاربران اجازه دهید در صورت تمایل کل راهنما را در قالب یک صفحه وب مشاهده کنند. می توانید محتوای راهنما را به صورت کامل در سایت خود درج نمایید و یا تنها خلاصه ای از این محتوا را نمایش داده و برای نمایش کامل محتوا از کاربر درخواست کنید که در سایت ثبت نام کند. در نظر داشته باشید که استفاده از این روش ممکن است میزان ترافیک دریافتی برای محتوای مد نظر را کاهش دهد.
 • ویدئو ها: به طور کلی تعداد ویدئو ها در وب بسیار کمتر از محتوای متنی است در نتیجه می توان با ایجاد یک ویدئو به جای مقاله، رقابت در یک کلمه کلیدی را در صفحه اول گوگل آسان تر کرد. بسته به نوع سایت یا کسب و کار شما، ویدئو ها می توانند راهی عالی برای جذب مخاطب باشند. سعی کنید در مورد نحوه استفاده از محصولات خود آموزش های تصویری ایجاد کنید. برای مثال: یک لوله کش می تواند ویدئویی آماده کند که نحوه رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی را آموزش دهد.
 • اینفوگرافیک: اینفوگرافیک ها یا تصاویر با اندازه های بزرگ که حاوی داده های زیادی بوده و اغلب به صورت نمودار در رابطه با یک موضوع هستند، می توانند تعداد زیادی از بازدید و کلیک ها را به خود جذب کنند. با توجه به اینکه محتوای زیادی در تصاویر جاسازی شده اند، متنی برای خوانده شدن توسط موتور های جستجو وجود ندارد. در این حالت مهم است که سایر بخش های صفحه را به خوبی بهینه سازی نمایید.
 • نمایش اسلاید: نمایش اسلایدی راهی آسان برای نمایش تصاویر مرتبط با محتوا است. گاهی اوقات تصاویر مهم تر از محتوای متنی برای سئو و در هنگام جستجو هستند.
 • فرهنگ لغات: بیشتر مردم از گوگل برای جستجوی اصطلاحات استفاده می کنند تا از فرهنگ لغت. اگر در یک صنعت به صورت حرفه ای کار می کنید، ایجاد یک واژه نامه تخصصی که به خوبی تهیه شده باشد، می تواند راه خوبی برای جذب ترافیک از موتور های جستجو باشد.
 • فهرست راهنما: این نوع محتوا اطلاعات مفیدی از لینک به سایت ها و یا منابع پیرامون یک موضوع معین را نشان می دهد. بعنوان مثال یک وبلاگ در مورد عطر ممکن است فهرست مکان های خرید عطر از فروشگاه های بزرگ تا مغازه های مستقل در سراسر کشور را ارائه کند.

موارد مذکور تنها برخی از انواع اصلی محتوای سئو شده هستند و بهتر است تنها به این لیست اکتفا نکنید.

3- چگونه استراتژی محتوای سئو شده را تنظیم کنید

اگر تاکنون محتوا را به صورت تصادفی تولید کرده اید و امیدوار هستید که برخی از این محتوا ها ایندکس شوند، اکنون زمان آن رسیده است که به دنبال استراتژی تولید محتوا برای وبسایت خود باشید. در ادامه چند مرحله برای تعریف استراتژی محتوا معرفی شده است:

- اهداف خود را تعیین کنید

ابتدا هدف خود را بعنوان وب سایت یا یک کسب و کار تعیین کنید. آیا بدنبال افزایش فروش از طریق وبسایت خود هستید؟ آیا از طریق تبلیغات در سایت خود درآمد کسب می کنید؟ یا تنها می خواهید بازدید سایت را افزایش داده و باعث بازگشت کاربران به سایتتان شوید؟ اهداف شما تعیین می کند که باید بر چه نوع محتوایی تمرکز کنید.

محتوای سئو شده

تصویر(2)

تصویر فوق، نمونه ای عالی از طراحی صفحه مینیمال، در عین حال شیک و زیبا از یک سایت فروشگاهی است. در درجه اول اگر سعی در فروش محصولات خود دارید، تمرکز شما باید بر روی صفحات جذاب و آموزنده محصولات باشد که هم برای جستجو و هم برای فروش بهینه شده باشد. سپس می توانید بر روی محتوای وبلاگ خود تمرکز کنید. در بلاگ زمان و نحوه استفاده از محصولات را نشان داده و در آن به محصولات مرتبط لینک داده شود. ولی در کل بهتر است محتوایی که در وبلاگ خود منتشر می کنید کاملا تبلیغاتی نباشد. اگر سایت شما از یک مدل تبلیغاتی استفاده می کند و هدف جذب بازدید کنندگان جدید از طریق موتور های جستجو است، باید بر روی محتوای غنی مانند مقالات طولانی، محتوای ویدئویی آموزنده یا هر دوی اینها با دقت و پشتکار بالا تمرکز کنید.

- مخاطبین خود را بشناسید

بهتر است مخاطبین خود را بشناسید. نظرسنجی ها و نرم افزار های تجزیه و تحلیل می توانند به شما کمک کنند تا تصویر بهتری از بازدیدکنندگان و یا مشتریان خود داشته باشید. بازدیدکنندگان و مشتریان ایده آل سایت خود را بشناسید و سپس به این فکر کنید که آنها به دنبال چه نوع محتوایی هستند.

محتوای سئو شده

تصویر(3)

اگر کسب و کار شما جوانان و نوجوانان را هدف قرار می دهد، ممکن است نیاز باشد بر روی بروز رسانی های مکرر سایت، استفاده از متن کمتر، فیلم و تصویر بیشتر تمرکز کنید. همچنین باید مطمئن شوید که سایت شما برای دستگاه های موبایل کاملا ریسپانسیو و بهینه شده است. 

- یک تقویم محتوایی ایجاد کنید 

وقتی ایده ای در ذهن دارید و فکر می کنید که چه افرادی را برای تولید محتوا هدف قرار دهید، می توانید شروع به ایجاد یک تقویم محتوایی کنید. تقویم محتوایی برنامه ای است که تعیین می کند چه نوع محتوایی و چه زمانی آن را منتشر کنید. این تقویم به شما کمک می کند که به یک برنامه منظم پایبند باشید. برای داشتن یک وبلاگ، ایجاد یک برنامه محتوایی منظم بسیار مهم است. همچنین از تصمیم گیری برای انتخاب موضوع محتوا در لحظات آخر جلوگیری می کند. در ادامه چند نکته برای ایجاد تقویم محتوایی بیان شده است:

 • از Outlook (یا تقویم Google) استفاده کنید - تقویم محتوایی را با کل تیم بازاریابی خود به اشتراک بگذارید و برای نویسندگان یادآوری تنظیم کنید که در زمان سررسید اعلان دریافت کنند.
 • یک موضوع دنباله دار ایجاد کنید - به عنوان مثال یک وبلاگ آشپزی ممکن است دوشنبه ها دستور پخت غذا های بدون گوشت را منتشر کند. برای هر موضوع در حال انجام، یک دسته بندی ایجاد کنید تا بازدید کنندگان بتوانند دستورالعمل غذا های بدون گوشت در وبلاگ شما را یکجا مشاهده کنند.
 • بیشتر زمان بگذارید - هنگام تولید محتوای پیچیده تر مانند اینفوگرافیک ها و ویدیوها نیاز به زمان بیشتری دارید. این موارد نیاز به چندین مرتبه ویرایش برای کامل شدن دارند و بهینه سازی آنها برای موتور های جستجو پیچیده تر است.
 • برای آینده بسیار دور برنامه ریزی نکنید - تقویم ها اغلب به دلیل تغییر در اهداف بازاریابی، بودجه یا کارکنان بعد از یک یا دو ماه از دور خارج می شوند. پس سعی نکنید برای سال آینده خود در تقویم محتوایی برنامه ریزی کنید زیرا ممکن است زمان و تلاش های شما به هدر برود. 

- تجزیه و تحلیل و ارزیابی مجدد 

محتوای سئو شده خود را مرتبا تجزیه و تحلیل کنید تا در جریان اینکه که چه موردی مفید بوده و چه چیزی بی فایده است باشید. تجزیه و تحلیل شما باید دو هدف داشته باشد:

 • موفقیت های گذشته خود را مرور کنید تا بتوانید استراتژی های آن را تکرار نمایید - به دنبال الگو ها باشید. بررسی کنید که آیا مخاطبان شما ویدئو های منتشر شده را دوست دارند؟ سپس به دنبال ساختن ویدئو های بیشتر باشید. 
 • برای بروز رسانی و بهبود محتوای سئو شده قدیمی وقت بگذارید - اگر سعی کرده اید مقاله ای را برای کلمه کلیدی خاصی بهینه کنید ولی برای کلمه کلیدی متفاوتی از آن مقاله ترافیک خوبی بدست آورده اید، مجدد برای کلمه کلیدی جدید مقاله را بهینه کنید. ممکن است بتوانید با قرار دادن کلمه کلیدی در عنوان به طرز قابل توجهی ترافیک را برای آن کلمه کلیدی افزایش دهید. 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *