اشتباهات رایج در طراحی سایت و نحوه رفع آنها
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

اشتباهات رایج در طراحی سایت و چگونگی رفع آن ها

حدود 75 درصد از اعتبار یک سایت به طراحی آن مرتبط است. حال اگر در طراحی سایت خود اشتباه کنید، این احتمال وجود دارد که اعتماد بازدیدکنندگان نسبت به کسب و کار شما کمتر شود. تحت هر شرایطی، چه ساخت اولیه سایت و چه بروزرسانی اطلاعات فعلی، باید از اشتباهات رایج در طراحی سایت که در ادامه به بررسی آنها پرداخته می شود اجتناب نمایید. این امر سبب محبوبیت سایت شما خواهد شد.

اشتباهات رایج در طراحی سایت و رفع مشکلات و نواقص

تصویر(1)

اشتباهات رایج در طراحی سایت

1. عدم استفاده از سایت واکنش گرا

یکی از اشتباهات رایج در طراحی سایت واکنش گرا و ریسپانسیو بودن سایت است

تصویر(2)

در سه ماهه دوم سال 2022، بیش از 58 درصد کل ترافیک بین المللی وب سایت‌ها، مربوط به دستگاه های موبایل بوده است. البته این آمار، شامل تبلت ها نمی شود. بررسی سایت در موبایل به راحتی دسکتاپ نبوده و این احتمال وجود دارد که بازدیدکنندگان کاهش یافته و نرخ پرش افزایش یابد. در حال حاضر کاربران از دستگاه های مختلفی مانند موبایل، تبلت، لپ تاپ یا حتی تلویزیون، برای مشاهده سایت ها استفاده می کنند. بدین ترتیب، اگر سایت شما در هر یک از این دستگاه ها عملکرد ضعیفی داشته باشد، بازدیدکننده از آن خارج خواهد شد.

2. عدم توجه به تجربه کاربری

در چند سال اخیر، طراحی یک سایت زیبا بدون در نظر گرفتن تجربه کاربری، افزایش یافته است. به مرور زمان، حجم وسیعی از تصاویر و طراحی های بروز در اینترنت قرار گرفت که توانستند توجه کاربران را به خود جلب کنند. با این حال، زیبایی سایت ارتباطی به هدف اصلی طراحی آن ندارد.

توجه به تجربه کاربری برای جلوگیری از اشتباهات رایج در طراحی سایت

تصویر(3)

3. عدم شخصی سازی سایت

فرض کنید هنگام قدم زدن در مرکز شهر، یک فروشگاه با ویترینی خلاقانه و چند دست لباس جذاب، توجه شما را به خود جلب کند. حال اگر از کنار مغازه‌ای که چند دست لباس را بدون هیچ خلاقیتی روی مانکن‌های خود قرار داده است عبور نمایید، یقینا به آن توجهی نمی‌کنید. سایت خود را به عنوان ویترین یک فروشگاه اینترنتی در نظر بگیرید که نشان دهنده برند کسب و کار شما است. لذا برای داشتن شرکتی منحصر به فرد، نیاز به یک سایت حرفه ای دارید.

سایت را باید شخصی سازی نمایید تا از اشتباهات رایج در طراحی سایت جلوگیری نمایید

تصویر(4)

4.استفاده از ابزارهای نامناسب

از ابزارهای ناکارآمد و نامناسب استفاده نکنید. اینکه یک محتوا چه مقدار می‌تواند از لحاظ بصری جذاب باشد مهم نیست، بلکه نکته حائز اهمیت میزان اثر بخشی سایت شما روی مخاطب است. بر اساس تحقیقات انجام شده، اکثر بازدیدکنندگان با تصاویر چرخشی ارتباط برقرار نمی کنند (تصویر5). به خصوص در موبایل که نرخ تعامل بالایی دارد. 

اشتباهات رایج در طراحی سایت و استفاده از ابزار نامناسب

تصویر(5)

5. عدم رعایت سلسله مراتب

بعضا ممکن است از سایتی بازدید کرده و متوجه اینکه باید تمرکز خود را در کدام بخش معطوف کنید، نشوید. این بدان معنا است که سایت فاقد سلسله مراتب می باشد. نظم در سایت، علاوه بر زیبایی، روی عملکرد نیز تاثیر می گذارد. رعایت سلسله مراتب و برقراری نظم، در مواقعی که تعداد بازدیدکنندگان سایت شما بالا بوده و هر کدام اهداف گوناگونی را دنبال می‌کنند، دشوار است. همچنین، رعایت سلسله مراتب می تواند تاثیر چشمگیری بر تجربه کاربری مشتریان شما بگذارد. به بیان دیگر، عدم رعایت نظم در سایت می تواند موجب سردرگمی کاربران شده و آنها را از رسیدن به اهدافشان باز دارد.

رعایت سلسله مراتب برای عدم اشتباهات رایج در طراحی سایت

تصویر(6)

6.منوی ناوبری نامناسب 

داشتن یک سایت با منوی ناوبری مناسب، سبب می شود تا کاربران اطلاعاتی که در جستجوی آن هستند را آسان تر بیابند. با افزایش کسب و کارها در دنیای دیجیتال، محتوای سایت ها پیچیده تر و شلوغ تر شده است. بنابراین، یک منوی ناوبری مشخص، می تواند سبب برقراری نظم در سایت شده و بازدیدکننده معمولی را به یک مشتری وفادار تبدیل کند. 

یکی از اشتباهات رایج در طراحی سایت تنظیم منو مناسب است

تصویر(7)

7. عدم ارتباط موثر با هدف کسب و کار

یک بازدید کننده باید بتواند به درک درستی از فعالیت کسب و کار شما برسد. اگر تصویر بی کیفیتی در سایت شما موجود باشد، قطعا سایت شما را ترک خواهد کرد. اولین هدف کاربر از بازدید سایت، این است که بتواند محصول یا خدمات موردنیازش را دریافت کند. سایت شما باید موجب افزایش اعتبار کسب و کارتان شود. بدین ترتیب، اگر سایتی بیانگر هدف کسب و کار نباشد و موجب سردرگمی بازدید کننده گردد، باید در طراحی آن تجدید نظر شود. 

ارتباط با کاربران یکی از اشتباهات رایج در طراحی سایت می باشد

تصویر(8)

راهکارهای رفع اشتباهات رایج در طراحی سایت 

بعد از بررسی اشتباهات رایج در طراحی سایت، باید نسبت به رفع آنها اقدام کنید. اگر بدانید که از چه مواردی باید در سایت خود پرهیز نمایید، می توانید بهترین شیوه های طراحی سایت را به کار بگیرید. 

1. ایجاد سایت واکنش گرا

با ایجاد یک سایت واکنش گرا، بازدیدکننده می تواند با هر دستگاهی به سایت شما دسترسی پیدا کند. خوشبختانه، طراحی یک سایت واکنش گرا آن طور که به نظر می رسد، دشوار نیست.

اصلاح نواقص اشتباهات رایج در طراحی سایت

تصویر(9)

2. برقراری تعادل بین زیبایی و تجربه کاربری 

اگر زیبایی ظاهری سایت در درجه اول قرار گیرد، قطعا در وهله بعدی، این عملکرد سایت است که اهمیت بالایی دارد. سایتی موفق خواهد بود که تعادل بین تجربه کاربری و جذابیت بصری را برقرار کند. بدین ترتیب بازدیدکنندگان راحت تر می توانند مطالبی که در حال جستجوی آن هستند را بیابند. 

چگونگی رفع اشتباهات رایج در طراحی سایت

تصویر(10)

3. خلاقیت در طراحی سایت

ممکن است سایت های زیادی با طراحی و چیدمان خاص وجود داشته باشند اما از آنها الگو برداری نکنید و خلاق باشید. جهت انتخاب اینکه چه طرحی برای سایت شما مناسب است از خودتان سوال کنید. برخی از این پرسش ها به شرح زیر هستند:

  • آیا طراحی انجام شده معنادار است یا جنبه تزیینی دارد؟
  • آیا طرح انتخاب شده سبب تشویق کاربر به خواندن مطلب یا انجام عملی می شود؟ 
  • آیا محتوا آنقدر جالب است که بتواند توجه کاربر را برای چند ثانیه به خود جلب کند؟ 

حدود 70 درصد از کسب و کارها روی طراحی سایت سرمایه گذاری می کنند تا بتوانند در عرصه رقابت باقی بمانند. در نتیجه، خلاق باشید و طرحی را اجرا کنید که در صنعت شما نمونه مشابه آن نیست. 

4. اطلاعات مهم را در بخش هایی که قابلیت تبدیل ندارند، قرار ندهید

ممکن است بخشی که قابلیت تبدیل ندارد، توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کند. بنابراین از قرار دادن اطلاعات مهم در آنها خودداری نمایید.

دقت به جزئیات برای جلوگیری از اشتباهات رایج در طراحی سایت

تصویر(11)

5. سلسله مراتب سایت را رعایت کنید

در صورت عدم رعایت سلسله مراتب در سایت، درک مطلب برای بازدیدکنندگان سخت خواهد شد. چندین راهکار سریع برای سازماندهی سایت شما وجود دارد. جهت کسب بهترین نتیجه، باید از افرادی که در طراحی مدرن وب سایت تخصص دارند کمک گرفته و در خصوص سلسله مراتب سایت، تحقیق نمایید.

دقت به سلسله مراتب برای جلوگیری از اشتباهات رایج در طراحی سایت

تصویر(12)

6. از منوی ناوبری مناسب استفاده کنید

سایتی با منوی ناوبری نامناسب، سبب افزایش نرخ پرش بازدیدکنندگان خواهد شد. در واقع داشتن یک منوی ناوبری کارآمد، سبب بهبود تجربه کاربری می شود.

مشکلات و اشتباهات رایج در طراحی سایت می تواند ترافیک سایت شما را کاهش دهد

تصویر(13)

7. هدف سایت خود را مشخص کنید 

برای طراحی سایت، از عناصر بصری جذاب و اطلاعات مفید استفاده کنید تا بتوانید هدف کسب و کار خود را نشان دهید. ابتدا هدف اصلی طراحی سایت خود را مشخص نمایید. آیا قصد راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی جهت فروش کالا را دارید؟ یا صرفا می خواهید در مورد محصولات ارائه شده توسط تیم خود اطلاع رسانی کنید؟ هر قابلیتی که در سایت خود اضافه می‌نمایید، باید در راستای هدف شما باشد.

ایجاد یک نقشه راهنما برای جلوگیری از اشتباهات رایج در طراحی سایت

تصویر(14)

جمع بندی 

توسط راهکار های مطرح شده در این مقاله، قادر خواهید بود تا از اشتباهات رایج در طراحی سایت، جلوگیری نمایید. با اجتناب از این خطاها در طراحی وب‌سایت و ارائه اطلاعاتی که کاربران در جستجوی آنها هستند، به افزایش اعتبار سایت خود کمک خواهید کرد. 

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *