راهکارهای طراحی ایمیل مارکتینگ
مقاله

نکات کاربردی طراحی ایمیل مارکتینگ برای افزایش بازدهی

ایمیل مارکتینگ یک روش بازاریابی اینترنتی است که از ایمیل برای ارتباط با کاربران، افزایش آگاهی از برند، جذب مشتریان جدید و ترویج محصولات استفاده می‌کند. ایمیل مارکتینگ در دنیای بازاریابی آنلاین، به عنوان یک ابزار کم هزینه و با تأثیر بالا شناخته می‌شود که می‌تواند سبب افزایش مشارکت کاربران گردد و به فروش کمک کند. به همین دلیل، این ابزار در بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال به‌کار می‌رود. در ادامه مقاله به بررسی اصول طراحی ایمیل مارکتینگ و برخی مزایای آن، پرداخته می شود.

چگونگی طراحی ایمیل مارکتینگ

تصویر(1)

Email Marketing چیست؟

ایمیل مارکتینگ، زمانی رخ می‌دهد که یک کسب و کار از ایمیل برای ارتباط با کاربرانش استفاده کند. در واقع، شکلی از بازاریابی مستقیم است که برای اطلاع‌رسانی به مشتریان، گسترش برند و تبلیغ محصولات خاص به کار می رود. چندین نوع رایج برای طراحی ایمیل مارکتینگ، به شرح زیر، وجود دارد که ممکن است در استراتژی خود آنها را در نظر بگیرید:

 • ایمیل‌های خوش‌آمدگویی
 • خبرنامه‌های ایمیل 
 • ایمیل‌های تبلیغاتی 
 • ایمیل‌های تراکنشی، مانند تأیید یا اعلان بازیابی رمز عبور
 • ایمیل‌های بازخورد یا نظرسنجی
 • ایمیل‌های مربوط به مراسمات مهم، مانند تولد یا سالگرد

مزایای طراحی ایمیل مارکتینگ

ایمیل یکی از پرکاربردترین روش‌های ارتباطی در دنیای اینترنت به شمار می رود. در ایمیل مارکتینگ، نرخ بازگشت سرمایه یا ROI برای هر صنعت متفاوت است. بر اساس مطالعات، محققان میانگین بازگشت سرمایه‌ به ازای هر دلار در چهار صنعت مختلف را به شرح زیر اعلام کردند:

 • خرده فروشی و کالاهای مصرفی: 45 دلار 
 • بازاریابی، روابط عمومی و آژانس تبلیغاتی: 42 دلار
 • نرم‌افزار و فناوری: 36 دلار
 • رسانه، انتشارات، رویدادها، ورزش، سرگرمی: 32 دلار 

با وجود تفاوت صنعت‌ها، طراحی ایمیل مارکتینگ می‌تواند به بازدهی بسیار بالا منجر شود و بازگشت سرمایه‌گذاری اولیه را چندین برابر کند.

نکات طلایی طراحی ایمیل مارکتینگ

تصویر(2)

بهترین راهکارها و نکات طراحی ایمیل مارکتینگ

یک کمپین بازاریابی موفق می‌تواند منجر به ماندگاری کاربران قدیمی و جذب مشتریان جدید شود. برای دستیابی به اهداف بازاریابی، باید کمپین ایمیلی ایجاد کنید که به صورت برنامه ریزی شده، پیام های مرتبطی برای کاربران ارسال نماید. 

حین ایجاد کمپین ایمیل مارکتینگ، به موارد زیر توجه کنید:

 • از موضوع جذاب برای ایمیل خود استفاده نمایید.
 • محتوای ایمیل را با ساختار منظم و قابل فهمی ارائه دهید.
 • از طرح های ساده در ایمیل استفاده کنید.
 • فقط به افرادی که در لیست شما عضو شده‌اند، ایمیل بفرستید.
 • با تنظیم زمان‌بندی، ایمیل‌های خود را ارسال کنید.
 • برای بهبود کمپین ایمیل مارکتینگ، داده ها را بررسی و آزمایش انجام دهید.

1. از موضوع جذاب برای ایمیل خود استفاده نمایید

موضوع ایمیل توجه کاربر را به خود جلب نموده و او را به باز کردن پیام ترغیب می‌کند. به دلیل حجم بالای ایمیل‌های دریافتی، برای ورود به صندوق دریافت کنندگان، رقابت شدیدی وجود دارد. بنابراین، با انتخاب یک موضوع جذاب می توانید در میان رقبای خود متمایز شوید. 

هدف از طراحی ایمیل مارکتینگ

تصویر(3)

موضوع جذاب و مرتبط با محتوای ایمیل، باعث جذب کاربران خواهد شد. برای انتخاب موضوع مناسب می توانید از روش های زیر استفاده نمایید:

 • یک تخفیف یا پیشنهاد ویژه ارائه کنید.
 • حس تعجیل در کاربران خود ایجاد نمایید.
 • حس کنجکاوی در کاربران خود ایجاد کنید.
 • بازه زمانی خاصی برای کاربران در نظر بگیرید.  
 • شخصی سازی کنید. 

  2. محتوای ایمیل را با ساختار منظم و قابل فهمی ارائه دهید

استفاده از یک ساختار مناسب موجب می شود تا کاربر با سرعت بالاتری پیام شما را درک کند. بر اساس مطالعات صورت گرفته در سال 2021، میانگین مدت زمانی که کاربران برای خواندن ایمیل صرف می کنند در حد 10 ثانیه بود. بدین معنا که صرفا در حد چند ثانیه وقت دارید تا پیام خود را به کاربر منتقل کنید. 

در ادامه به بررسی چندین راهکار برای افزایش تاثیر پیام در کوتاه ترین زمان ممکن، پرداخته می شود. 

 • اطلاعات مهم مانند تخفیف ها یا پیشنهادات ویژه را در بخش بالایی پیام خود ذکر کنید. 
 • متن کوتاه تری در ایمیل خود نوشته و از لینک ها برای هدایت کاربران به مطالب بیشتر مانند پست های وبلاگ، استفاده نمایید. 
 • در سراسر متن ایمیل خود از فراخوان برای اقدام یا CTA استفاده کنید.
 • در پایان ایمیل، حتما یک فراخوان واضح برای هدایت کسانی که تمام متن را مشاهده کرده‌اند، قرار دهید.

3. از طرح های ساده در ایمیل استفاده کنید

یک خط باریک بین جذابیت و حواس پرتی وجود دارد. از طرفی، شما می‌خواهید یک طراحی بصری پویا ایجاد نمایید که توجه را به خود جلب کند. از سوی دیگر، قصد دارید که اطلاعات کلیدی به راحتی منتقل شوند. بنابراین، معمولاً یک طراحی ساده بهترین راه برای جلب توجه و انتقال اطلاعات است.

عوامل مهم در طراحی ایمیل مارکتینگ

تصویر(4)

عوامل مهم در طراحی ایمیل مارکتینگ عبارتند از:

 • از سه رنگ یا کمتر در ایمیل خود استفاده نمایید. 
 • لوگوی خود را به شکلی مناسب و زیبا در ایمیل نشان دهید. این کار به گیرنده کمک می‌کند تا به سرعت متوجه شود که این ایمیل از کجا فرستاده شده و چه نوع محصول یا خدماتی ارائه می‌دهد.
 • بسیاری از افراد ایمیل خود را روی تلفن همراه می‌خوانند. بنابراین، امکان مشاهده پیام در دستگاه های موبایل را فراهم سازید.

4. فقط به افرادی که در لیست شما عضو شده‌اند، ایمیل بفرستید

ایمیل مارکتینگ زمانی کارآمد خواهد بود که روی یک جمعیت خاص متمرکز گردد. بهتر است به جای ارسال ایمیل برای افرادی که نمی‌خواهند آن را دریافت کنند و احتمالاتی مانند اسپم شدن ایمیل ها، محصول یا خدمات خود را برای کسانی که از قبل علاقه خود را اعلام کرده اند، ارسال نمایید. 

5. با تنظیم زمان‌بندی، ایمیل‌های خود را ارسال کنید

در بسیاری از موارد، ایمیل مارکتینگ کاملاً به زمان‌بندی بستگی دارد. گاهی ارسال پیام مناسب در زمان درست، بهترین راهبرد برای بهبود مشارکت مشتریان و دستیابی به اهداف ایمیل مارکتینگ است.

طراحی ایمیل مارکتینگ و تاثیر آن بر افزایش مشتری

تصویر(5) 

6. برای بهبود کمپین ایمیل مارکتینگ، داده ها را بررسی و آزمایش انجام دهید

یکی از مزایای بازاریابی دیجیتال، دریافت منظم اطلاعات درباره کارایی کمپین‌های شما است. با توسعه بیشتر کمپین بازاریابی خود، این اطلاعات می‌توانند بسیار مفید باشند و به شما کمک کنند تا رویکردهای بهتری برای رسیدن و ارتباط برقرار کردن با کاربران هدف خود بیابید. در واقع، با تجزیه و تحلیل منظم داده‌ها و انجام آزمایش‌ها، می‌توانید عملکرد کلی کمپین ایمیل مارکتینگ خود را بهبود بخشید.

پلتفرم‌ها و ابزارهای طراحی ایمیل مارکتینگ

معمولاً بازاریابان ایمیل از ابزارها و پلتفرم‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا به هدف موردنظر خود برسند. در حین پیاده‌سازی و طراحی ایمیل مارکتینگ، این پلتفرم‌ها قابلیت های پیشرفته‌ای را ارائه می‌دهند که به شما در طراحی ایمیل‌های شخصی، مدیریت لیست مخاطبین، ارسال ایمیل‌های خودکار و نظارت بر کارآیی ایمیل مارکتینگ، کمک خواهند کرد.

نکات طراحی ایمیل مارکتینگ

هر اقدامی از زمان ارسال ایمیل تا دریافت در دستگاه‌های مقصد، مهم است. هدف از هر ایمیل، تولید leads یا سرنخ های بیشتر است که سبب ایجاد طراحی ایمیل مارکتینگ خواهد شد. 

اجزای یک ایمیل بازاریابی موفق

کپی: متن ایمیل باید با برند و استراتژی بازاریابی شما هماهنگ باشد و بر یک موضوع خاص تمرکز کند. 

عکس ها: تصاویری را انتخاب کنید که بهینه شده و بهترین کیفیت را در تمام دستگاه ها داشته باشند.

CTA: فراخوان برای اقدام باید با یک پیشنهاد مرتبط همراه باشد و در متن ایمیل نیز از سایر موارد متمایز شود. 

پاسخگویی: بیش از 55 درصد ایمیل‌ها روی تلفن همراه باز می‌شوند. بنابراین، ایمیل شما باید برای تلفن همراه و تمام دستگاه‌های دیگر بهینه‌سازی شده باشد.

شخصی‌سازی: متن هر ایمیل را به نحوی که گویی برای یک دوست ارسال می کنید، بنویسید. تلاش نمایید تا با یک لحن دوستانه با کاربر صحبت نمایید.

جمع بندی

با طراحی ایمیل مارکتینگ و اجرای درست آن، می‌توانید در آینده به موفقیت دست یابید. هر چند برای ارسال یک ایمیل بازاریابی قوانین زیادی وجود دارد اما مهمترین قانون این است که کاربر را به عنوان دوست خود در نظر بگیرید

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *