معرفی ترندهای سئو
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

بررسی ترندهای سئو در سال 2024

سال گذشته برای بازاریاب ها سالی متحول کننده بود. تولید محتوا با هوش مصنوعی هرگز به این اندازه آسان نبود. از آنجایی که هزینه‌های PPC برای بیشتر کسب و کارها همچنان در حال افزایش می باشد، جستجوی ارگانیک یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش ها برای دستیابی به مخاطبان هدف است. بنابراین اطلاع از مهمترین ترندهای سئو در سال 2024 می تواند به شما کمک کند در استراتژی سئوی خود نسبت به سایرین جلوتر باشید.

ترندهای سئو (seo trends) در سال 2024

امسال تمام تمرکز بر نحوه واکنش گوگل و کاربران به هجوم انبوه محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی می باشد که در حال حاضر به اینترنت سرازیر شده اند. برخی بازاریاب ها از هوش مصنوعی برای تولید پیش‌نویس‌های محتوا استفاده می‌کنند.

ترندهای سئو در سال 2024

تصویر(1)

با هجوم انبوه محتواهای تولید شده توسط هوش مصنوعی، بک لینک ها، سیگنال های برند و سایر شاخص های معتبر احتمالاً امسال شاهد تغییرات زیادی خواهند بود. گوگل قصد دارد نتایج جستجو با بالاترین کیفیت و از معتبرترین منابع را به کاربران ارائه دهد. با پیروی از این ترندهای مهم سئو در سال 2024، می توانید مطمئن شوید که محتوای شما با سیگنال های کیفیت و اعتباری که گوگل در سال جدید به دنبال آن است، مطابقت دارد.

1. هدف جستجو (Search intent) بسیار اهمیت خواهد داشت

هدف جستجو در سال جدید از ترندهای سئو خواهد بود و نحوه ایجاد محتوا را برای بازاریاب ها ارگانیک مشخص می کند. Search intent به هدف واقعی پشت جستجوی کاربر اشاره دارد. دستیابی به هدف جستجو، نیازمند درک دقیقی از نحوه استفاده مخاطبان از موتورهای جستجو است. بازاریاب ها به طور سنتی از چهار دسته اصلی برای بحث در مورد هدف جستجو استفاده می کنند:

 • ناوبری
 • تعاملی
 • تجاری
 • اطلاعاتی

مطالعات اخیر نشان داده اند که کلمات کلیدی تعاملی و تجاری رو به افزایش هستند، در حالی که جستجوهای اطلاعاتی و ناوبری در حال کاهش می باشند.

برخی از ابزارهای بررسی کلیدواژه ها، اکنون ترندهای سئو از جمله هدف جستجو را در کنار معیارهای کلمه کلیدی مانند حجم جستجو و هزینه به ازای هر کلیک (cost-per-click) نمایش می دهند تا بتوانید هدف پشت کلمات کلیدی خود را درک کنید. اما همچنان مهم است که نتایج برتر در رتبه بندی را بررسی کنید تا آنچه که گوگل تصور می‌کند کاربران به دنبال آن هستند را درک نمایید. اگرچه چهار دسته ذکر شده از اهداف جستجو مفید هستند اما مهم است در مورد نوع محتوایی که کاربران انتظار دارند و نیازهای دقیق آنها اطلاعات کسب کنید.

مطمئناً ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند موضوعاتی که در رتبه‌ های بالای نتایج وجود دارند را تکرار کنند اما درک کامل خواسته های کاربران همچنان نیاز به حس انسانی دارد. جهت رسیدن به بالای نتایج SERP برای کلمات کلیدی هدف، محتوای شما باید نشان دهد که دقیقاً متوجه نیاز کاربران شده اید.

2. افزایش کلمات کلیدی سوالی و پاسخ آنها

از ترندهای سئو و استراتژی هایی ارزشمند در سال 2024، پاسخ به سوالات است. طبق بررسی های انجام شده، نتایج People also Ask هم اکنون در بیش از 90٪ جستجوها ظاهر می شوند. برای یافتن سوالات می توانید مستقیماً نتایج را بررسی کنید تا بخش People Also Ask را مشاهده نمایید یا ابزاری را به کار ببرید که شناسایی کلمات کلیدی سوالی مرتبط را از یک کلمه کلیدی seed (کلمه کلیدی اولیه یا اصلی می باشد که برای شروع تحقیقات کلمه کلیدی به کار می رود) آسان می کند.

استفاده از People Also Ask در بین ترندهای سئو 

تصویر(2)

سپس برای گنجاندن آن پرسش‌ها و پاسخ‌ها در محتوای خود، می توانید از استراتژی‌هایی مانند موارد زیر استفاده نمایید:

 • افزودن بخش سوالات متداول به صفحات. این مورد را می توان به راحتی از طریق منوهای کشویی قابل گسترش، در طراحی وب گنجاند.
 • پست های وبلاگ را پیرامون سؤالات پر طرفدار ایجاد کنید. این موارد به پاسخ های دقیق نیاز دارند. می توانید از تگ های H2 پست خود برای درج سوالات متداول مربوط به یک موضوع و متن اصلی برای ارائه پاسخ استفاده کنید.
 • یک صفحه اختصاصی برای سوالات متداول افراد در مورد محصولات یا خدمات خود داشته باشید. این بخش می تواند منبع خوبی برای مشتری و تیم های فروش شما در هنگام تعامل با مشتریان فعلی یا آینده باشد.

یکی دیگر از مزایای هدف قرار دادن کلمات کلیدی سوالی این است که اغلب دشواری کمتری دارند و بنابراین کسب رتبه بالاتر برای آنها آسان تر خواهد بود و به ویژه برای وب سایت های جدیدتر یک استراتژی مناسب و از موارد مهم در بین ترندهای سئو می باشد.

3. تولیدکنندگان محتوا تجربه دست اول بیشتری را به اشتراک خواهند گذاشت

گوگل به تازگی "تجربه" یا Experience را به الگوریتم E-E-A-T خود اضافه کرد. با محتوای بیشتر که توسط هوش مصنوعی تولید می شود، تجربه دست اول همچنان یک عامل تعیین کننده و از ترندهای سئو برای انتخاب محتوای برتر در سال 2024 خواهد بود. راه های زیادی وجود دارند که می توانید از تجربه خود در استراتژی محتوا استفاده کنید و اولین بخش در بین آنها، تولید محتوا است. برای نشان دادن تجربه خود، عناصر زیر را به محتوا اضافه کنید:

 • مثال‌های دنیای واقعی: تجربیات مشتریان یا شخصی را در حوزه کسب و کار خود به اشتراک بگذارید. نمونه های واقعی و شخصی، تجربیاتی هستند که هوش مصنوعی نمی تواند آنها را تکرار کند.
 • مطالعات موردی: مطالعات موردی، تعامل شما با کاربران، مشتریان گذشته و نتایج ملموس تجربه دست اول در کسب و کارتان را نشان می دهد.
 • داده‌ها و آمارها: داده‌ها و آمارهای جمع‌آوری‌شده از تحقیقات یا گزارش‌ها، برای ایجاد اعتبار و نشان دادن تجربه واقعی شما عالی هستند.

علاوه بر محتوای شما، مواردی مانند بیوگرافی نویسنده و لینک دادن به پروفایل شبکه اجتماعی تولیدکنندگان محتوا، نشان می دهند که محتوای شما توسط نویسندگان با تجربه نوشته شده است. این موضوع نه تنها پتانسیل رتبه‌بندی ارگانیک محتوایی که در وب‌سایت خود منتشر می‌کنید را بالا می برد بلکه باعث می‌شود نویسندگان به عنوان یک وبلاگ‌نویس مهمان یا نویسنده در وب‌سایت‌های دیگر ارزشمندتر شوند.

تجربه دست اول از موارد مهم در ترندهای سئو

تصویر(3)

بنابراین اگر در سال 2024 محتوا تولید می کنید، مطمئن شوید که از تجربه خود استفاده می نمایید و در صورت استخدام نویسندگان محتوا، اطمینان حاصل کنید که تجربه آنها را به عنوان بخشی از فرآیند بررسی خود در نظر گرفته اید.

4. ایجاد اعتبار موضوعی در بین ترندهای سئو بسیار مهم خواهد بود

اعتبار موضوعی سال ها برای گوگل مهم بوده و به ویژه برای وب سایت های خبری، بهداشتی، مالی و سیاسی بسیار اهمیت دارد. سیستم Topic Authority گوگل، رتبه‌بندی را برای آن دسته از وب‌سایت‌هایی که تخصص بیشتری در موضوعات یا حوزه‌های خاص دارند، اولویت قرار می‌دهد. اما حتی اگر خارج از این جایگاه ها هستید، همچنان باید تلاش کنید تا در صنعت خود اعتبار موضوعی ایجاد نمایید.

اعتبار موضوعی عمدتاً از طریق موارد زیر به دست می آید:

 • وسعت محتوا: چند بخش از محتوای با کیفیت بالا که تمام موضوعات فرعی مرتبط با موضوع اصلی را پوشش می دهند.
 • عمق محتوا: مقالات مفصل و خوبی که به تمام سوالات مرتبط با موضوعات فرعی خاص پاسخ می دهند. افزودن گزارش و اطلاعات واقعی نیز مفید است.
 • لینک های داخلی: لینک بین محتواهای مرتبط که به کاربران و موتورهای جستجو وسعت و عمق محتوای ارائه شده شما را نشان می دهد.

برای مثال یک وب سایت حیوانات خانگی را در نظر بگیرید. آنها زمان صرف کرده اند تا صدها محتوا درباره سگ ها را با موضوعات فرعی مانند نژاد سگ، سلامت و تندرستی سگ، تغذیه سگ و موارد دیگر تهیه کنند.  این عمق و وسعت محتوا موجب خواهد شد تا وب سایت مربوطه برای بیش از 1.1 میلیون کلمه کلیدی ارگانیک رتبه بندی شود.

بک لینک های با کیفیت بالا نیز می توانند اعتبار موضوعی برند را به نمایش بگذارند. اگر وب‌سایت‌های مرتبط زیادی به محتوا لینک دهند، به گوگل نشان خواهد داد که وب‌سایت شما توسط سایرین یک مرجع در نظر گرفته می‌شود. بنابراین تبلیغ محتوا در پلتفرم های دیجیتال مرتبط و شبکه های اجتماعی با این امید که دیگران ممکن است به آن لینک دهند، همچنان یک استراتژی عالی برای ایجاد اعتبار موضوعی در حرفه شما است و از ترندهای سئو در سال 2024 می باشد.

5. نقشه های موضوعی در استراتژی محتوا بسیار تاثیرگذار خواهند بود

نقشه های موضوعی از ترندهای سئو در سال 2024 خواهند بود زیرا آنها نقشه راهی برای نحوه ایجاد اعتبار موضوعی ارائه می دهند. نقشه موضوعی تمام محتوای سئوی مورد نیاز برای ایجاد یک موضوع خاص را در وسعت و عمق نشان می دهد. در تصویر زیر، نمونه ای از نقشه موضوعی ایجاد شده در spreadsheet برای سئوی فنی آورده شده است.

نقشه های موضوعی از موارد مهم در ترندهای سئو 

تصویر(4)

زمانی که نقشه برداری موضوعی به صورت دستی انجام شود، به ساعت ها تحقیق در مورد کلمات کلیدی و دسته بندی کلمات کلیدی نیاز دارد اما با کمک هوش مصنوعی، نقشه برداری موضوعی می تواند نسبتاً سریع انجام شود. مزیت اصلی نقشه های موضوعی این است که به شما امکان می دهند یک استراتژی محتوای جامع SEO را سریعا ایجاد کنید تا تیم محتوا دقیقاً بداند که چه موضوعاتی باید پوشش داده شوند تا در حوزه فعالیت شما اعتبار کسب کنند. سپس می‌توانید از ابزارهای تولید محتوای هوش مصنوعی برای کمک به ایجاد ایده محتوا و موضوعات کلی پیرامون آن استفاده کنید. همچنین می توانید آن نقشه موضوعی را برای نویسندگان محتوای خود ارسال نمایید. فرآیند نقشه برداری موضوعی را برای تمام حوزه های موضوعی اصلی که به وب سایت شما مرتبط است، تکرار کنید.

افزودن آن قطعات محتوا به وب سایت شما و نمایش رابطه آنها از طریق لینک های داخلی، راهی عالی جهت کسب صدها تا هزاران رتبه جدید برای کلمات کلیدی ارگانیک از ترندهای سئو در سال 2024 است.

6. محتوای هوش مصنوعی در مقیاس بزرگی ایجاد می شود

کارشناسان تخمین می زنند که تا سال 2026، 90 درصد محتوای آنلاین از طریق هوش مصنوعی تولید می شود. هم اکنون برخی از ابزارهای هوش مصنوعی بازاریاب ها را قادر می سازند تا محتوا را به صورت انبوه تولید کنند. این موضوع می تواند به معنای تولید تمام محتوای یک نقشه موضوعی (صدها مقاله) تنها در چند ساعت باشد. در سال 2024، سرعت تولید محتوا از سقف فعلی عبور نموده است.

تولید انبوه محتوای هوش مصنوعی از موارد مهم در ترندهای سئو به شمار می رود

تصویر(5)

تا زمانی که محتوا ارزشمند، با کیفیت و برای کاربران مفید باشد و دستورالعمل‌های E-E-A-T را رعایت کند، تولید محتوای انبوه با دستورالعمل‌های Google مغایرت نخواهد داشت. این موضوع فقط در صورتی نقض می شود که تولید محتوا با هدف دستکاری رتبه بندی نتایج جستجو استفاده گردد.

7. محتوا باید به طور منظم بروز شود

با هجوم انبوه محتواهای تولید شده توسط هوش مصنوعی در سال جاری، رقابت برای تمامی کلمات کلیدی بسیار سخت تر می شود. اگر محتوایی دارید که در حال حاضر عملکرد خوبی دارد، با اطمینان از بروز رسانی منظم، موقعیت های برتر آن را حفظ نمایید. در گذشته، معمولاً بروزرسانی محتوا هر 1 تا 3 سال برای حفظ رتبه کافی بود اما در سال 2024، به عنوان بخشی از ترندهای سئو، بروزرسانی سالانه محتوا باید بخشی از روال کاری استاندارد شما شود. برای بروزرسانی محتوا متناسب با برترین روش های سئو، در ادامه چند پیشنهاد ذکر شده است:

 • اطمینان حاصل کنید که تمام داده ها و آمارها تا حد ممکن دقیق و بروز هستند.
 • ایجاد لینک به جدیدترین تحقیقات، مطالعات موردی و مقالات خبری.
 • مطالب را بازنویسی کنید. این به معنای درج مقدمه، آمارها و مثال های کاملاً جدید است.
 • تمام لینک های داخلی و خارجی را بررسی کنید. لینک های شکسته را اصلاح نمایید یا آنها را با ریدایرکت 301 جایگزین کنید.
 • به ایجاد بک لینک ادامه دهید. بازنگری یا بازنویسی محتوا فرصتی عالی برای تبلیغ آن در شبکه های اجتماعی، پلتفرم های عمومی و مشترکین ایمیل فعلی شما است.

8. سیگنال های برند در بین ترندهای سئو اهمیت بیشتری خواهند یافت

با این حجم از محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی، اگر روی برندسازی آنلاین کار کرده باشید، در سال 2024 نام و شهرت برند شما قدرت سئو را حفظ خواهد کرد. گوگل در رتبه بندی موتورهای جستجو، برندهای بزرگ را بر برندهای کوچکتر اولویت قرار نمی دهد اما از سیگنال هایی مانند متن لنگر و حجم جستجوی برند استفاده می کند تا متوجه شود که آیا وب سایت قابل اعتماد و معتبر است یا خیر. از آنجایی که Google همچنان به تجربه و تخصص بیشتر اهمیت می دهد تا خوب و بد را از یکدیگر جدا کند، این بهترین فرصت است تا برند پذیرفته شده و نفوذ آن بیشتر شود.

در ادامه چند راه ساده ذکر شده که می توانید سیگنال های برند خود را برای اهداف سئو بهبود دهید:

 • از وب سایتتان به صفحات شبکه های اجتماعی خود لینک دهید و بالعکس. این ویژگی به گوگل نشان می دهد که کسب و کار شما حضور اجتماعی دارد.
 • صفحات "درباره ما" و "تماس با ما" را بهینه کنید. این صفحات نشان می‌دهند که افراد واقعی پشت وب‌سایت و محتوای شما وجود دارند و با تجربه هستند.
 • در روابط عمومی سرمایه گذاری کنید. بک لینک ها و ذکر نام تجاری در وب سایت های معتبر، اعتبار شما را به عنوان یک برند، تجارت یا سازمان نشان می دهند.
 • به دایرکتوری ها و سایت‌های بررسی اضافه شوید. به جای کمیت بر کیفیت تمرکز کنید و سایت هایی که با کسب و کار شما مرتبط هستند را اولویت قرار دهید.

این اقدامات برندسازی می‌تواند منجر به نمایش بیشتر در rich results گوگل نیز شود. Google داده‌های مربوط به این نام‌های تجاری را «از سراسر وب» استخراج می‌کند و صرفا به وب‌سایت برند محدود نمی شود. بنابراین اقداماتی که برای نمایش نام برند خود در منابع معتبر سراسر اینترنت انجام می‌دهید، راهی مطمئن برای کمک به Google جهت درک شما، آنچه ارائه می‌دهید و اعتبار برند در کسب و کارتان است.

9. گوگل تاکید بیشتری بر تعاملات کاربر و معیارهای تعامل خواهد داشت

در مورد میزان استفاده گوگل از معیارهای تعامل در الگوریتم رتبه بندی خود، اختلاف نظرهای زیادی بین متخصصان سئو وجود دارد اما اسنادی که اخیرا علیه گوگل یافت شده، نشان می دهند که تعامل کاربر نه تنها یک عامل رتبه بندی است بلکه از ارکان اصلی آن نیز می باشد.

بخش زیر از مستندات گوگل با عنوان The 3 Pillars of Ranking یا "3 رکن رتبه بندی"، "تعاملات کاربر" (User-Interactions) را به عنوان یک عامل اصلی رتبه بندی نشان می دهد. همچنین مشخص می‌کند که «کلیک‌ها، توجه به یک نتیجه، کشیدن انگشت روی کاروسل ها و وارد کردن یک پرسش جدید» همگی از موارد تعامل با کاربر هستند.

تعاملات کاربر در بین ترندهای سئو بسیار اهمیت دارد

تصویر(6)

بنابراین به نحوه تعامل محتوای خود با کاربران اهمیت دهید. ماژول های تعاملی مانند jumplinks (لینک هایی که به بخش های خاصی از صفحه اشاره دارند) و کاروسل ها همیشه برای بهبود تجربه کاربری صفحه خوب بوده اند اما می توانند به گوگل نیز نشان دهند که کاربران محتوای شما را جذاب و ارزشمند می دانند. مراقب باشید که هنگام تلاش برای افزایش تعاملات، به اسپم تبدیل نشوید. این ویژگی های تعاملی باید برای تجربه کاربری مفید باشند، نه اینکه آن را مختل کنند.

10. عملکرد صفحه موبایل همچنان یک عامل مهم رتبه بندی خواهد بود

ایندکس Mobile-first از موارد مهم در نتایج جستجو می باشد و پس از سال ها، گوگل در اکتبر 2023 به طور رسمی  اعلام کرد که تکمیل شده است. احتمالاً سال‌ها است که در مورد صفحات موبایل می‌شنوید، بنابراین ممکن است آن را یک ترند در نظر نگیرید اما درک این نکته مهم است که صفحات موبایل سایت شما برای رتبه‌بندی مهم هستند.

در لیست زیر چند ویژگی از موارد ضروری برای صفحات تلفن همراه شما آورده شده است:

 • طراحی ریسپانسیو: صفحات وب شما در سال 2024 باید واکنش گرا باشند، به این معنی که بتوانند محتوای یکسانی را در تلفن همراه، تبلت یا دسکتاپ از همان URL ارائه کنند. ارائه URL های مجزا برای موبایل و دسکتاپ متعلق به گذشته است و گوگل هر چیزی به جز وب سایت های واکنش گرا را نادیده می گیرد.
 • تعداد کاراکترهای مناسب: به یاد داشته باشید که توضیحات متا در تلفن همراه برخلاف دسکتاپ که 160 کاراکتر است، به 120 کاراکتر محدود می شود. بهترین کار این است که توضیحات متای خود را به طور کلی کوتاه کنید و همواره 120 کاراکتر را هدف قرار دهید.
 • بررسی کنید که صفحات شما برای موبایل مناسب هستند: کنترل کیفیت صفحات موبایل باید بخشی استاندارد از روال کاری شما هنگام انتشار باشد. می‌توانید از کنسول جستجوی Google برای بررسی اینکه آیا صفحات شما با استانداردهای Google مطابقت دارند یا خیر، استفاده کنید. برای دریافت گزارش کامل از صفحات موبایل خود، مانند تصویر زیر، به مسیر Experience > Core Web Vitals > Mobile مراجعه نمایید.

طراحی ریسپانسیو از ترندهای سئو مهم در سال 2024 است

تصویر(7)

11. کسب و کارها باید تجربه کاربری صفحه را بروز کنند

در آوریل 2023، گوگل راهنمای خود را درباره تجربه کاربری صفحه گسترش و نقش آن در ایجاد محتوای مفید را مورد بحث قرار داد. اساسا یک تجربه کاربری بد در صفحات، مفید بودن آنها را زیر سوال می برد. بنابراین صفحات شما باید سریع بارگذاری شوند، واکنش گرا باشند و از Core Web Vitals گوگل عبور کنند. در مارس 2024، گوگل Interaction to Next Paint یا INP را به معیارهای Core Web Vitals خود اضافه کرد. این معیار، پاسخ صفحه به تعامل کاربر، خواه کلیک یا استفاده از صفحه کلید را اندازه گیری می کند. با توجه به اهمیت تعاملات کاربر در رتبه بندی، این ابزار یک مکمل طبیعی برای گوگل جهت اندازه گیری کیفیت کلی صفحات می باشد. با بررسی گزارش INP خود که در کنسول جستجوی Google موجود است، مطمئن شوید که برای تغییر آماده هستید.

12. جوامع سئو بسیار مهم خواهند بود

اگرچه صریحا در مورد قابلیت های سئو صحبت نمی شود اما برای مدت ها سئو از طریق اشتراک گذاری اطلاعات و پشتیبانی انجمن ها، در حال پیشرفت است. بنابراین از میان تمام ترندهای سئو که در سال 2024 می‌آیند، انجمن های سئو یکی از مهمترین و سودمندترین گروه‌ها برای بازاریاب ها ارگانیک خواهند بود. به اشتراک گذاشتن آمارها، استراتژی ها یا تجربیات می توانند کمک کنند تا از تغییرات زیادی که در سال جاری اتفاق می افتند آگاه باشید.

جمع بندی: از ترندهای سئو در سال 2024 بیشترین استفاده را ببرید

اگر برای سال جدید به موفقیت در سئو متعهد هستید، در ادامه 12 ترند مهم سئو برای سال 2024 آورده شده است:

 1. بر تولید محتوایی تمرکز کنید که نیازهای کاربران را برآورده کند.
 2. به سوالاتی که کاربران در مورد محصولات، خدمات، صنعت یا حوزه فعالیت شما دارند پاسخ دهید.
 3. اطمینان حاصل کنید که تولیدکنندگان محتوای شما تجربه دست اولی دارند و بر این اساس آن را به نمایش بگذارید.
 4. از طریق محتوای باکیفیت بالا که موضوعات را به صورت گسترده و عمیق بررسی می‌کند، اعتبار موضوعی ایجاد کنید.
 5. از نقشه های موضوعی برای ایجاد استراتژی های جامع محتوا در سال 2024 استفاده نمایید.
 6. از ابزارهای محتوای هوش مصنوعی برای افزایش سرعت تولید محتوا و بهبود کارایی روال کاری خود استفاده کنید.
 7. به طور منظم محتوای خود را بروز نمایید.
 8. سیگنال های برند خود را در وب سایت های دیگر بهبود ببخشید.
 9. به کاربران فرصت تعامل با محتوای خود را بدهید.
 10. مطمئن شوید که صفحات موبایل شما کاملاً بهینه شده اند.
 11. به تمرکز روی تجربه کاربری صفحه ادامه دهید و برای بروز رسانی های آینده Core Web Vitals آماده شوید.
 12. به انجمن های سئو بپیوندید و از قدرت همکاری و آزمایش بهره مند گردید.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *