مزایا و معایب SEO و PPC
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

مقایسه SEO و PPC: مزایا، معایب و تفاوت ها

SEO و PPC دو روش بازاریابی دیجیتال هستند که هدف آنها افزایش ترافیک وب‌سایت می باشد. SEO به معنی بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو است که با ایجاد محتوای با کیفیت و ارزشمند، رتبه وب‌سایت را در نتایج جستجوی ارگانیک بالا می‌برد. PPC به معنی پرداخت هزینه برای هر کلیک است که با خرید تبلیغات، ترافیک وب‌سایت را از طریق موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی و ویدئویی (همچون یوتیوب) افزایش می‌دهد. قبل از پرداختن به مزایا و معایب SEO و PPC، به مرور این دو روش پرداخته می شود.

تعریف SEO

سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو، به رتبه بندی وب سایت در لیست های جستجوی غیر پولی کمک می کند. معمولا هر چه رتبه های بالاتری دریافت گردد، ترافیک بیشتری به وب سایت وارد می شود. نتایج جستجوی ارگانیک قبلاً به عنوان "10 لینک آبی" نامیده می شد. با این حال، صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) پیچیده تر شده است.

نتایج سئو ارگانیک می تواند شامل هر ترکیبی از موارد زیر باشد:

 • لیست های ارگانیک
 • نقشه ها
 • پنل دانش یا نمودارها
 • قطعه ویژه یا Featured Snippet (گزیده‌هایی از بخش های مهم متن هستند و در بالای صفحه نتایج جستجوی Google که به عنوان "موقعیت 0" نیز شناخته می‌شود ظاهر می‌گردند)
 • تصاویر
 • ویدئوها
 • افراد و بخش پرسش.

در تصویر زیر یک نمونه امروزی از فهرست ارگانیک آورده شده است. توجه داشته باشید که صدر این نتایج در اختیار یک لینک با تاریخ ارسال 2014 می باشد.

مقایسه SEO و PPC در فهرست ارگانیک

تصویر(1)

تعریف PPC

PPC یا پرداخت به ازای کلیک، بر انتخاب کاربران بر اساس ترکیبی از کلیدواژه و هدف‌گیری مخاطب تمرکز می‌کند تا نتایجی را در صفحه جستجو، به عنوان تبلیغات پولی نمایش دهد. مانند فهرست‌های ارگانیک، تبلیغات پولی نیز از تیتر و متن توضیحات تشکیل شده‌اند. امروزه، تبلیغات PPC در SERP می تواند بسیار بیشتر از نسخه تبلیغاتی اولیه را نشان دهد. عناصر دیگری که ممکن است در یک آگهی جستجو وجود داشته باشند عبارتند از:

 • لینک های سایت
 • تصاویر
 • رتبه بندی ستاره ای
 • پروفایل موقعیت مکانی کسب و کار
 • شماره تلفن

در تصویر زیر نمونه‌ای از  آگهی های پولی آورده شده است:

مقایسه SEO و PPC در فهرست پولی

تصویر(2)

مقایسه SEO و PPC

صفحه نتایج جستجوی گوگل، معمولا ترکیبی از هر دو لیست تبلیغات پولی (PPC) و ارگانیک (SEO) است.

صفحه نتایج با ترکیبی از SEO و PPC

تصویر(3)

علاوه بر هزینه های مرتبط با SEO و PPC، تفاوت های کلیدی دیگری بین این دو وجود دارد. بخشی از تفاوت های SEO و PPC در جدول (1) آورده شده اند.

سئو

PPC

هزینه های غیرمستقیم

هزینه مستقیم به ازای هر کلیک

پتانسیل ترافیک نامحدود

پتانسیل ترافیک، محدود به بودجه است

مشاهده نتایج زمان می برد

نتایج تقریباً فوری است

اغلب معتبرتر تلقی می شود

می توان آن را کمتر معتبر دانست

ممکن است رقابت در برخی صنایع دشوار باشد

می تواند به طور مستقیم با رقبای بزرگتر وارد رقابت شود

هدف گذاری با کلمات و عبارات کلیدی

تنوع گزینه های هدف گذاری

تاثیر طولانی مدت

تاثیر آن تا زمانی که کمپین اجرا می شود باقی می ماند

جدول(1)

مزایا و معایب SEO

سرمایه گذاری در سئو، مزایای زیادی برای کسب و کار ایجاد می کند اما مضراتی نیز دارد:

 • سئو می تواند در طولانی مدت هزینه کمتری داشته باشد. از نظر فنی، ترافیک SEO «رایگان» است زیرا برخلاف PPC به موتورهای جستجو برای هر کلیک پولی پرداخت نمی کنید. اقدامات سئو مستلزم هزینه‌های غیرمستقیم مانند استخدام کارشناس یا پرداخت هزینه به شرکت سئو کننده، ابزارهای بهینه‌سازی و غیره است. سرمایه گذاری در منابع با کیفیت، در طولانی مدت نتیجه مطلوبی خواهد داد.
 • سئو می تواند ترافیک پایدار و ثابتی را در طول زمان فراهم کند. تلاش های اولیه برای سئو می تواند به افزایش ترافیک در وب سایت شما کمک نماید، حتی اگر بودجه PPC محدود باشد یا کاهش یابد. با گذشت زمان، یک استراتژی سئو بهینه شده می تواند باعث کاهش اتکا به جستجوی پولی و افزایش کارایی بازاریابی شود.
 • سئو می تواند اعتبار و اعتماد برند شما را افزایش دهد. گاهی اوقات، تبلیغات باعث بدنامی می شوند و کاربران بیشتر به نتایج ارگانیک اعتماد می کنند. هرچه رتبه بالاتری داشته باشید، بیشتر به عنوان یک منبع معتبر توسط مخاطبان شناخته می شوید.

اگرچه می‌توان از طریق سئوی خوب پاداش‌های بزرگی به دست آورد اما سئو بدون اشکال نیست. برخی از اشکالات آن، در لیست زیر ذکر شده اند:

 • برای دیدن نتایج باید صبور باشید.
 • به شدت رقابتی است.
 • تلاش مداوم برای حفظ نتایج ضروری می باشد.
 • بروز رسانی الگوریتم موتورهای جستجو می تواند روی بازدید وب سایت تاثیر بگذارد.
 • تولید محتوای با کیفیت به خصوص برای مشاغل کوچک، می تواند دشوار باشد.
 • جستجوی ارگانیک ممکن است تحت تاثیر تبلیغات در SERP قرار گیرد.

در همان ابتدا باید اهداف کلیدی و معیارها مشخص گردند. این امر تشخیص اینکه آیا تلاش‌های سئو نتیجه داده است یا خیر را آسان‌تر می سازد.

مزایا و معایب PPC

قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری در PPC، باید مزایا و معایب آن را سنجید. در ادامه برخی از مزایای کلیدی PPC مرور می شوند:

 • PPC بسیار هدفمند است و امکان دسترسی به مخاطبان مناسب را فراهم می سازد. راه‌های مختلفی برای هدفمند سازی تبلیغات وجود دارد. از جمله آنها می توان کلمات کلیدی، سبک زندگی، موقعیت مکانی و موارد دیگر را نام برد. محدود کردن دسترسی، اطمینان ایجاد می کند که بودجه اختصاص داده شده به PPC، بیشترین ترافیک و در نهایت بهترین مشتریان را به وب سایت هدایت می نماید.
 • PPC می تواند نتایج فوری داشته باشد. راه اندازی اولین کمپین PPC ممکن است چند ساعت طول بکشد. برخلاف ترافیک ارگانیک که برای اثبات کارایی خود به زمان نیاز دارد، تبلیغات PPC می تواند تقریباً بلافاصله پس از راه اندازی کمپین، نتیجه خود را نشان دهد. PPC راهی عالی برای افزایش ترافیک وب سایت و فروش در یک بازه زمانی کوتاه می باشد.
 • آزمایش و بررسی PPC آسان تر است. PPC نه تنها می تواند نتایج را به سرعت نشان دهد، بلکه در گسترش و بهینه سازی نیز سریع تر عمل می کند. تست A/B را معمولا می توان در پلتفرم های تبلیغاتی مانند Google Ads انجام داد. هر چه داده‌ها سریع‌تر جمع‌آوری شوند، سریع‌تر می‌توان آنها را تجزیه و تحلیل، آزمایش و برای نتایج بهتر بهینه کرد.

مانند هر روش دیگر، PPC معایب خود را دارد:

 • می تواند هزینه زیادی داشته باشد.
 • گاهی اوقات تبلیغات، معتبر به شمار نمی روند.
 • به محض اتمام بودجه تبلیغاتی، ترافیک ورودی نیز متوقف می شود.
 • کارایی تبلیغات می تواند در طول زمان کاهش یابد.
 • هدف گذاری روی "کلمات کلیدی"، در سال های اخیر کاهش یافته است.

SEO یا PPC؟ کدام یک بهتر است؟

از بین SEO و PPC کدام یک بهتر است؟

تصویر(4)

در یک دنیای بی نقص و عالی، SEO و PPC به یک اندازه اهمیت دارند اما گاهی باید یکی از این دو انتخاب شوند. شرایط خاصی وجود دارد که انتخاب و استفاده یکی از این روش ها را منطقی تر می سازد.

شماره 1: بودجه محدودی وجود دارد

اگر بودجه محدود است یا حتی بودجه ای برای آغاز کار وجود ندارد، SEO می تواند در طولانی مدت استراتژی مقرون به صرفه تری باشد. تمرکز بر ایجاد محتوای با کیفیت جهت شناخت برند توسط بهترین شیوه های SEO، می تواند به افزایش ترافیک در طولانی مدت کمک کند. این هزینه های اولیه و غیرمستقیم، مربوط به یافتن فرد، شرکت یا ابزار مناسبی است که برای سئوی سایت نیاز هستند.

شماره 2: شما یک محصول خاص دارید

برای به دست آوردن ترافیک ارگانیک، سایت شما باید برای موضوعات یا کلمات کلیدی که کاربران در حال جستجوی آنها هستند، رتبه مناسب کسب نمایند.

به یاد داشته باشید که جستجو تقاضا ایجاد نمی کند، بلکه تقاضا را جذب می نماید.

اگر محصول یا خدمات شما مربوط به یک صنعت خاص می باشد، به دست آوردن ترافیک ارگانیک ممکن است سخت تر یا طولانی تر گردد. در این سناریو، سرمایه‌گذاری در PPC می‌تواند به شناخت سریع تر برند کمک کند و ترافیک لازم را به سایت هدایت نماید.

شماره 3: در حال آماده شدن برای عرضه یا فروش بزرگ هستید

مانند مثال بالا، می‌توان یک محصول کاملاً جدید که قبلاً هرگز معرفی نشده را به بازار عرضه نمود اما اگر افراد محصول را نشناسند، نمی توانند آن را جستجو نمایند. همچنین ممکن است اطلاعیه فروش بزرگ در وب سایت درج شده باشد که یک تاریخ پایان دارد. در این سناریوها استفاده از PPC برای عرضه بزرگ یا ترویج فروش، گزینه مناسب تری است.

هنگام تبلیغ فروش، نه تنها سرمایه‌گذاری در PPC می‌تواند ترافیک بیشتری ایجاد کند بلکه امکان بهره برداری از ad copy (اجازه می‌دهد تا از کلمات و جزئیات بیشتری برای توضیح مزایا، ویژگی‌ها، داستان‌ها و توصیفات محصول یا خدمات استفاده شود) و promotion assets (می‌تواند پیشنهادات شما را در قالب‌های مختلف مانند تلفن همراه و دسکتاپ، در نتایج جستجو نشان دهد) را در جستجو و shopping ads (یک نوع تبلیغ که حاوی اطلاعات دقیق در مورد محصولات خاص است) فراهم می سازد.

شماره 4: یک تجارت محلی دارید

اگر یک کسب و کار محلی مورد بحث باشد، سرمایه گذاری در SEO محلی برای موفقیت طولانی مدت بسیار مهم خواهد بود. یک استراتژی SEO محلی مناسب می‌تواند به نمایش برند مورد نظر در نتایج جستجوی محلی کمک کند که برای جذب مشتریان نزدیک بسیار اهمیت دارد. علاوه بر این، اطمینان از اینکه وب‌سایت یا Google Business Profile به اختصار (GBP) آن کسب و کار در جستجوی ارگانیک رتبه‌ بالایی کسب می کند، اتکا به تبلیغات محلی PPC را کاهش می دهد.

شماره 5: یک محصول بسیار رقابتی دارید

این وضعیت پیچیده است و انتخاب بین یکی از آنها بسیار دشوار می باشد. اگر محصولی رقابتی دارید، رتبه بندی ارگانیک به زمان، تلاش، آزمایش و صبر زیادی نیاز خواهد داشت. سرمایه گذاری در SEO آن هم در یک صنعت رقابتی، همچنان ارزش تلاش را دارد. با این حال، PPC به شما اجازه می دهد تا به طور مستقیم با شرکت های بزرگتر بر سر کلمات کلیدی رقابت کنید. به خاطر داشته باشید که کلمات کلیدی رقابتی قیمت بالاتری دارند. اگر بودجه لازم برای سرمایه گذاری روی کلمات کلیدی رقابتی را دارید، PPC می تواند به افزایش ترافیک و فروش در کوتاه مدت کمک کند. به صورت همزمان می توان روی استراتژی SEO بلندمدت نیز کار نمود.

استفاده از SEO و PPC به همراه یکدیگر

SEO و PPC را به همراه یکدیگر استفاده کنید

تصویر(5)

این یک تصور غلط رایج است که SEO و PPC با یکدیگر رقابت دارند. برندهای موفق از SEO و PPC به همراه یکدیگر استفاده می کنند زیرا این دو مکمل یکدیگر هستند. در ادامه چند روش استفاده از SEO و PPC در کنار یکدیگر، مرور می شود:

شماره 1: کنسول جستجو گوگل را برای اشتراک گذاری داده، به Google Ads متصل نمایید

از اتصال کنسول جستجو به Google Ads می توان مطالب بسیاری آموخت. با بررسی گزارش نتایج تبلیغات پولی و جستجوی ارگانیک در Google Ads، اطلاعاتی شکل خواهد گرفت که برای بهبود PPC و SEO مفید می باشد. به عنوان مثال، مشاهده خواهید کرد که صفحات وب سایت شما چقدر به صورت ارگانیک نشان داده می شوند و چه عبارات جستجویی باعث ایجاد این نتایج شده است. بررسی گزارش نتایج تبلیغات پولی و جستجوی ارگانیک کمک می‌کند تا درک بهتری از ترکیب تبلیغات PPC و نتایج SEO ارگانیک ایجاد گردد. همین درک بهتر نیز منجر به تلاش‌های هدفمند و متمرکز و اولویت‌بندی مناسب تر می شود.

اگر رتبه‌بندی‌های ارگانیک برای یافتن کلمات کلیدی بسیار رقابتی تلاش می‌کنند، تبلیغات PPC می‌توانند به افزایش بازدید آن کلمات کلیدی کمک نمایند. البته اگر سایت شما برای کلمات کلیدی کم حجم و خاص رتبه خوبی دارد، ممکن است نیازی به اولویت بندی آنها در تبلیغات PPC نباشد.

شماره 2: محتوای ارگانیک را از طریق تبلیغات PPC تبلیغ کنید

اگر ساعت‌ها صرف ایجاد محتوای وب‌سایت می شود اما هیچ‌کس آن را مشاهده نمی کند، این امر تلاشی بیهوده تلقی می گردد. پست های وبلاگ یا ویدیوها به عنوان محتواهای جذاب، از طریق تبلیغات PPC بسیار سریعتر می توانند به مخاطبان هدف برسند. این محتوای با کیفیت می تواند در طولانی مدت رتبه بالایی برای سایت کسب نماید اما به زمان بیشتر نیاز خواهد داشت. پس بهتر است از تبلیغات PPC یا رسانه های اجتماعی پولی برای دیده شدن آن محتوا استفاده شود.

جمع بندی

هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند. SEO هزینه مستقیمی نخواهد داشت و ترافیک پایدار و اعتبار بیشتری دارد اما زمان‌بر است، رقابت بالایی دارد و نیازمند تغییرات مداوم می باشد. PPC نتایج سریع و قابل اندازه‌گیری دارد، امکان هدف‌گیری دقیق و رقابت مستقیم را می‌دهد اما هزینه‌ مستقیم داشته، اعتبار کمتری دارد و تخصص و تجربه بالایی را می طلبد. توصیه می‌شود که از هر دو روش به صورت همزمان و مکمل استفاده گردد.

در واقع، به جای اینکه SEO و PPC را همچون دو رقیب در نظر بگیرید، آنها را دو همکار بدانید. هر دو می‌توانند و باید با هم همکاری کنند تا حضور آنلاین شما را به حداکثر برسانند و فروش را افزایش دهند. ممکن است در مواقعی SEO باید از PPC اولویت بیشتری داشته باشد و برعکس این موضوع نیز رخ دهد. در هر مورد، آنچه که برای برند شما مناسب تر می باشد، به بسیاری از عوامل مانند آنهایی که در بالا ارائه شده‌اند، بستگی دارد.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *