موارد استفاده از Click Farm یا مزرعه کلیک
مقاله

هر آنچه که باید در مورد Click Farm یا مزرعه کلیک بدانید

برای کسب درآمد از دیجیتال مارکتینگ، لایک ها، کلیک‌ها و فالوورها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل، طی چند سال اخیر صنعتی جدید به نام Click Farm یا مزرعه کلیک پدید آمد. از وظایف مزارع کلیک می‌توان به خرید کلیک جهت افزایش فالوورها یا انتشار اخبار جعلی اشاره نمود.

فواید Click Farm یا مزرعه کلیک 

تصویر(1)

یک نمونه از Click Farm، تصویر زیر است که مربوط به یک مزرعه کلیک واقعی در کشور چین می‌باشد. این مزرعه کلیک شامل ردیف‌هایی از تلفن‌های همراه متصل به یکدیگر است که توسط یک کارگر مدیریت می‌شوند.

نمونه یک Click Farm یا مزرعه کلیک

تصویر(2)

Click Farm یا مزرعه کلیک چیست؟ 

به مکانی که ترافیک اینترنتی را به صورت انبوه و برای اهداف مختلف تولید می‌کند، Click Farm یا مزرعه کلیک گفته می‌شود. مزرعه کلیک می تواند جهت ارائه خدمات مبتنی بر تعامل دیجیتال برای انواع کسب و کار‌های مختلف، استفاده گردد. علاوه بر این، Click Farm به آسانی در فضای اینترنت یافت می‌شوند. بدین معنا که با صرف هزینه می‌توانید یک شخص یا ربات را استخدام کنید تا روی لینک های موردنظرتان کلیک نماید و سبب افزایش تعامل گردد.

Click Farm یا مزرعه کلیک ربطی به کشاورزی ندارد اما همانند کار کشاورزی است

تصویر(3)

خدمات ارائه شده توسط Click Farm یا مزرعه کلیک به شرح زیر هستند:

مزارع کلیک ممکن است از صدها یا حتی هزاران نفر که در پایانه‌های کامپیوتری کار می‌کنند، تشکیل شده باشند اما معمولاً شامل چندین دستگاه موبایل یا تبلت هستند که تیمی از اپراتور‌های انسانی آنها را اداره می‌کنند.

فروش مجدد کلیک‌های تقلبی

به گفته یکی از کارمندان شرکت Click Farm واقع در ایالات متحده، او در کشور تایوان برای یک مزرعه کلیک مشغول به کار بوده است. شرکت موردنظر، حدود 18000 کارمند در 7 موقعیت جغرافیایی مختلف داشت.  هر کدام از این هفت مکان، حدودا یک یا دو هزار نفر را در خود جای می‌دهند.

تقلب در Click Farm یا مزرعه کلیک زیاد مشاهده می شود 

تصویر(4)

به گفته این فرد، حتی با وجود این تعداد از کارمندان، معمولاً بیشتر کارها توسط ربات‌ها و با خودکار کردن کلیک‌ها صورت می‌گرفت. معمولاً ربات هایی که برای افزایش ترافیک سایت‌ها استفاده می‌شوند انتخاب ارزان تری هستند. با این حال، اگر نیاز به پر کردن فرم‌ها، کد کپچا یا سایر تعاملات مبتنی بر انسان باشد می‌توانید از پکیج‌های گران‌تری با حضور انسان‌ها استفاده نمایید.

مزارع کلیک کجا هستند؟ 

Click Farm یا مزرعه کلیک را می‌توان در هر مکانی راه اندازی کرد. با این حال، آن طور که از نشانه‌ها مشخص است، اکثر مزارع کلیک دنیا در کشور چین مستقر شده‌اند یا به واسطه تیم‌های چینی اداره می‌شوند.

مکان راه اندازی Click Farm یا مزرعه کلیک 

تصویر(5)

طبق تحقیقات انجام شده، مزارع کلیک در کشورهای چین، بنگلادش، هند، تایوان، ویتنام، روسیه، قزاقستان، ونزوئلا، تایلند، اندونزی، فیلیپین و آفریقای جنوبی فعالیت می‌کنند. مزارع کلیک اغلب در کشور‌هایی با میزان درآمد کم یافت می‌شوند اما می‌توانید در ایالات متحده و اروپا نیز آنها را بیابید. 

Click Farm یا مزرعه کلیک در صنایع خانگی

معمولاً مزارع کلیک در مکان‌های بزرگ راه‌اندازی شده و مشابه مراکز تماس می باشند اما در قالب کسب‌و‌کار‌های کوچک خانگی نیز قابل پیاده‌سازی هستند. هر شخصی توسط یک لپ‌تاپ، چند موبایل یا سایر دستگاه ها و تعداد انگشت شماری از افراد، می‌تواند اقدام به راه اندازی Click Farm یا مزرعه کلیک کند. طبق تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته، اشخاص در خانه‌های خود، مناطق روستایی ایالات متحده و همچنین کشور سوئد، Click Farm کوچکی راه اندازی کرده‌اند. 

راه اندازی Click Farm یا مزرعه کلیک در خانه

تصویر(6)

به گفته یکی از اپراتورهای Click Farm یا مزرعه کلیک در کشور بنگلادش، او چند گوشی موبایل قدیمی را به یک لپ تاپ متصل نموده و از این طریق درآمد خوبی به دست می‌آورد اما با تغییر الگوریتم گوگل، مزرعه کلیک را متوقف کرده است.

Click Farm و اقتصاد‌های ضعیف

مزارع کلیک از طریق کارگران دور کار نیز قابل اداره هستند. اکثر سایت‌های فروش کلیک، فعالیت های انسانی را برون سپاری می‌کنند. در این فعالیت از فریلنسر‌ها به جای کارمندان داخلی استفاده می‌شود. بنابراین، ممکن است هزینه بیشتری را برای اپراتور‌های مزرعه کلیک در پی داشته باشد. به همین دلیل، از فریلنسر‌ها کمتر در مزارع کلیک استفاده خواهد شد. با این حال، با همه گیری کووید-19 در سال 2020، تقاضا برای دورکاری بیشتر شد. 

هر فردی که به اینترنت دسترسی دارد، می‌تواند از سایت‌های پرداخت در ازای کلیک، استفاده کند. بعد از پر کردن یک فرم ثبت نام مختصر، تنها در عرض چند دقیقه می‌توانید تبلیغات ویدیویی را مشاهده کرده یا روی بنر‌ها و کپچاها کلیک نمایید. ممکن است درآمد حاصل از این کلیک‌ها ناچیز باشد اما برای افرادی که در کشور‌های کم درآمد ساکن هستند ارزش وقت گذاشتن و سرمایه‌گذاری را دارد.

آیا مزارع کلیک غیر قانونی هستند؟  

از آنجا که مزارع کلیک عمدتاً خدمات فنی قانونی را ارائه می‌کنند، نمی توان آن را غیرقانونی دانست. اکثر وظایف مزارع کلیک، بسیار ابتدایی است. برای نمونه، لایک کردن و اشتراک گذاری پست، فالو کردن پروفایل، درج کامنت در شبکه‌های اجتماعی، اقدامات قانونی هستند.

تقابل مزارع کلیک و قانون 

در تمام دنیا، هیچ قانونی علیه مزارع کلیک وجود ندارد. البته، در قانون "مقابله با رقابت ناعادلانه چین" (AUCL)، برای Click Farm یا مزرعه کلیک غیرقانونی تلقی شده است.

قانونی بودن Click Farm یا مزرعه کلیک

تصویر(7)

نظرات و نقد‌های جعلی یا کلیک کردن روی تبلیغات پولی، سبب غیرقانونی شدن مزارع کلیک نمی‌شوند مگر اینکه اعمال و رفتار غیر قانونی به همراه داشته باشند.

وضعیت کارگران در Click Farm یا مزرعه کلیک

اکثر مزارع کلیک در کشور‌هایی که حداقل حمایت را از نیروی کار انجام می‌دهند، مستقر هستند. در واقع، شرایط اکثر مزارع کلیک مانند یک فروشگاه لباس ارزان قیمت است. البته، با این تفاوت که به جای تولید لباس‌های ارزان، سبب افزایش لایک در شبکه‌های اجتماعی، ساخت بک لینک و ایجاد ترافیک می شوند.

ویژگی های Click Farm یا مزرعه کلیک

تصویر(8)

صد‌ها یا حتی هزاران Click Farm یا مزرعه کلیک وجود دارد که منحل کردن آنها تقریبا نشدنی است. بنابراین اگر یکی از آنها بسته شد، نشان دهنده تقلب یا اداره شدن آن توسط مجرمان سازمان یافته می‌باشد.

خودکار کردن کلیک ها

یک راهکار جایگزین به جای کلیک کردن تعداد زیادی از افراد روی لینک و پست‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی، خودکار کردن روند کلیک به واسطه ربات‌ها است. 

Click Farm یا مزرعه کلیک اتوماتیک

تصویر(9)

تقریباً نیمی از کل ترافیک وب، در اثر فعالیت ربات‌ها شکل می‌گیرد. بات‌ها و بات نت‌ها در فعالیت مزارع کلیک نقش مهمی دارند. یک برنامه نویس اهل کنیا، برای دریافت لایک و فالوور بیشتر در شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام و فیس بوک، تعدادی ربات را به کار گرفت. این یک روش محبوب برای کسب فالوور بیشتر است. در ادامه به بررسی نوعی دیگر از ربات‌ها پرداخته می‌شود.

مزرعه ربات خانگی

برنامه نویس کنیایی می‌گوید: «فردی 50 عدد تلفن که هر کدام دارای حساب‌های مختلف گوگل بودند را به یکدیگر متصل کرد تا روی تبلیغات و برنامه‌ها کلیک کنند.»

موارد استفاده از Click Farm یا مزرعه کلیک

تصویر(10)

ممکن است این روش نوعی تقلب نسبتاً ساده به نظر بیاید اما ساخت چندین سایت برای میزبانی تبلیغات و ردیابی رباتها، به اندکی دانش فنی نیاز دارد. در مزارع کلیک سازمان یافته، خودکار نمودن کلیک‌ها و راه اندازی ربات‌ها، ارزان و بسیار موثر است. 

درصورت راه اندازی یک ربات ساده در Click Farm یا مزرعه کلیک، می‌توان لایک و فالوور زیادی به دست آورد. اگر عبارت "خرید کلیک" را در فضای اینترنت جستجو کنید، قطعا با نتایج زیادی مواجه خواهید شد. بنابراین، افرادی که به دنبال ارتقا شبکه‌های اجتماعی خود هستند، انتخاب‌های زیادی پیش رو خواهند داشت. در کشور روسیه، یک سیستم فروش خودکار کلیک وجود دارد. این سیستم با هزینه 50 روبل (حدود 0.89 دلار)، به افزایش لایک و کلیک پست‌ها کمک خواهد کرد.

مزارع کلیک و کلاهبرداری کلیکی 

کلاهبرداری کلیکی نوعی کلاهبرداری در تبلیغات آنلاین است اما در مزارع کلیک به چه شکل و توسط چه افرادی این تقلب صورت می‌گیرد؟ یکی از کاربران مزارع کلیک می‌گوید: «برخی از افرادی که تبلیغ آنلاین محصول خود را انجام می‌دهند و تعداد سفارش‌های موردنظر خود را دریافت نمی کنند، از خدمات مزرعه کلیک استفاده می نمایند.»

تکنیک‌های مورد استفاده در مزارع کلیک 

مزارع کلیک مدرن آسیایی، طی چندین سال اخیر پیشرفت چشمگیری داشته اند. آنها درک کاملی از نحوه عملکرد الگوریتم‌ پلتفرم‌های تبلیغاتی دارند و از راهکارهای مختلف برای تشخیص تقلب و دور زدن محدودیت‌ها استفاده می‌کنند. استفاده بیش از حد ربات ممکن است سبب مسدودی حساب شما شود. بنابراین، باید از نرم افزار تغییر IP استفاده نموده و اگر چند حساب کاربری دارید، به صورت مداوم بین آنها جابجا شوید.

Click Farm یا مزرعه کلیک در آسیا پیشرفت زیادی داشته اند

تصویر(11)

افزایش تقاضای کلیک و رشد مزارع کلیک

طی سالیان اخیر، صنعت Click Farm رشد چشمگیری داشته است. دلیل فراگیری آن نیز افزایش تقاضا برای کلیک می باشد. اهمیت استفاده از رسانه‌های اجتماعی در تجارت بیشتر شده و تعداد آنها نیز رو به افزایش است.

رشد Click Farm یا مزرعه کلیک طی چند سال اخیر

تصویر(12) 

 جمع بندی 

تعامل مشتری با کسب و کار شما، نشانه اعتماد و  تایید است. بنابراین جذب هزار فالوور برای یک کسب و کار کوچک، می‌تواند ارزش زیادی داشته باشد. علاوه بر این، نظرات و کامنت ها بیشتر از همیشه اهمیت پیدا کرده و صنعت ایجاد بک لینک‌ نیز رشد چشمگیری داشته است. به همین دلیل، در حال حاضر کلیک تقلبی یک استراتژی مهم برای بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شود.

با همه گیری کرونا در کشورهایی مانند ویتنام و تایوان که مجبور به پیروی از قوانین قرنطینه بودند، Click Farm یا مزرعه کلیک های بیشتری به استفاده از ربات‌ها روی آوردند.

طبق بررسی انجام شده در سال 2020، حجم بالایی از ترافیک‌های تقلبی توسط سرورهای پروکسی موجود در اروپا ایجاد شدند. این موضوع نشان دهنده استفاده زیاد از نرم افزارهای تغییر IP و ربات‌ها می‌باشد. اگر چه در حال حاضر ترافیک تقلبی با کاهشی جزئی مواجه شده است اما همچنان تعداد زیادی کلیک جعلی روی تبلیغات پولی انجام می شود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *