نحوه بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads
مقالات تخصصی IT و هاستینگ

راهنمای جامع بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads یا تبلیغات گوگل

چگونه کیفیت یک تبلیغات را اندازه گیری می‌کنید؟ گوگل ادز فرمولی برای امتیازدهی به کیفیت تبلیغات ارائه کرده است. در این مقاله، نحوه محاسبه امتیاز شما و چگونگی بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads، بررسی خواهد شد.

نحوه بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads 

تصویر(1)

امتیاز کیفی، بخش مهمی از بهینه سازی تبلیغات گوگل است. تصور کنید چنین امتیازی وجود ندارد و تمامی کلمات کلیدی از ارزشی برابر برخوردار هستند. در این حالت، تنها وجه تمایز بین کلمات کلیدی، مبلغ پیشنهادی تبلیغ کننده برای کلیک روی یک تبلیغ است. در این صورت، امکان پیشرفت برای افراد عادی وجود نخواهد داشت و ثروتمندان کل روند تبلیغات را کنترل خواهند کرد. هدف اصلی موتور جستجوی گوگل این است که تا حد امکان پاسخگوی نیاز کاربران باشد. عوامل بسیاری بر امتیاز کیفیت یک کلمه کلیدی تأثیر می‌گذارند.

مرتبط بودن تبلیغات با جستجوی کاربران و هدایت آنها به یک صفحه فرود مناسب و مرتبط، امتیاز قابل توجهی به شما می‌دهد. تبلیغ کنندگانی که امتیاز کیفیت پایینی دارند و سعی دارند به هر طریقی جایگاه اول تبلیغات را به دست آورند، احتمالا توسط گوگل جریمه خواهند شد. آنها برای هر کلیک هزینه بیشتری پرداخت می‌کنند و در رتبه‌های پایین صفحه قرار می گیرند یا اصلا نمایش داده نمی شوند. چند راه حل ساده برای افزایش امتیاز کیفیت وجود دارد که در ادامه مقاله به آنها اشاره خواهد شد.

امتیاز کیفی گوگل ادز چیست؟

امتیاز کیفی Google Ads، ارزیابی گوگل از کیفیت تبلیغات و کلمات کلیدی است که گوگل از نظر میزان تعامل، آن را اندازه‌گیری می‌کند. ترفندهایی مانند اسپم کلمات کلیدی اصلی، موجب بهبود امتیاز نمی شوند و در واقع به آن آسیب می‌رسانند. عوامل زیادی در تعیین امتیاز شما تاثیرگذار هستند که در ادامه به آنها پرداخته می‌شود.

تاثیر بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads در ترافیک ورودی

تصویر(2)

ابتدا بهتر است بدانید که امتیاز کیفیت گوگل چگونه روی رتبه شما تاثیر می‌گذارد. امتیاز کیفیت گوگل، هزینه هر کلیک شما را تعیین می‌کند. امتیاز بالاتر موجب می‌شود تا با پرداخت هزینه کمتر، به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا کنید. موضوع دیگر، حداکثر قیمت پیشنهادی شما می‌باشد که جایگاه تبلیغ را در فرآیند مزایده مشخص خواهد کرد. اگر عملکرد بهتر با هزینه کمتر اهمیت زیادی برای شما دارد، به امتیاز کیفیت تبلیغات گوگل بیشتر اهمیت دهید. از آنجایی که اکثر افراد چنین مزایایی را در Google Ads مدنظر دارند، در ادامه برخی از راهکارهای دستیابی به آنها، آورده شده اند.

چه مواردی در امتیاز کیفیت شما تاثیرگذار هستند؟

گوگل کیفیت تبلیغات را از دید کاربران می‌سنجد. اگر تبلیغ شما از نظر مخاطب مرتبط و جذاب باشد، گوگل نیز آن را با دیدی مثبت بررسی خواهد کرد. فضای Google ad، به طور فزاینده ای ارزشمندتر می‌شود و به سود گوگل است تا کاربران را از این موتور جستجو راضی نگه دارد. به همین دلیل، تبلیغات مرتبط و دارای تعامل مثبت، پاداش دریافت می‌کنند. این مزیت‌ها شامل پورسانت‌های مالی برای تبلیغ کنندگان است تا همچنان محتوای مرتبط منتشر نمایند. سیستمی که امتیاز کیفیت تبلیغات را محاسبه می‌کند نسبتاً پیچیده است. به طور کلی، سه عامل اصلی امتیاز کیفیت تبلیغات شما را تعیین می‌کنند که در ادامه به آنها پرداخته می شود و می توانید با بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads تبلیغات خود را موثر تر نمایید.

سه عامل اصلی تعیین کننده کیفیت تبلیغات

امتیاز کیفیت، توسط چندین شاخص کوتاه مدت و بلند مدت تعیین می‌شود. همانطور که گوگل اعلام کرده است، عوامل اصلی عبارتند از:

 • CTR یا نرخ کلیک مورد انتظار 
 • مرتبط بودن تبلیغات
 • رابط کاربری صفحه فرود

CTR معیاری برای اندازه‌گیری تعداد کلیک انجام شده روی تبلیغ، پس از مشاهده آن است. هرچه کاربران بیشتری در نتایج جستجوی روی تبلیغ شما کلیک کنند، به سودتان خواهد بود. بر اساس استانداردهای گوگل، میزان مرتبط بودن تبلیغات به این معنا است که محتوای شما تا چه حد با هدف کاربرانی که به دنبال آن هستند مطابقت دارد. اگر محتوایی که ارائه می‌دهید با نیاز کاربران مرتبط باشد، امتیازتان افزایش خواهد یافت. در نظر داشته باشید که دور شدن از موضوع، هم به امتیاز و هم نرخ تبدیل تبلیغات شما، آسیب می‌رساند.

بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads از روش های گوناگون امکان پذیر است

تصویر(3)

آخرین فاکتور، رابط کاربری صفحه فرود می‌باشد که نحوه رفتار کاربران پس از کلیک روی تبلیغ شما را می‌سنجد. گوگل نه تنها تعداد افرادی که کلیک می‌کنند را بررسی می‌نماید بلکه تعداد اشخاصی که آن را  دنبال کرده اند نیز در نظر می‌گیرد. با طراحی UX مناسب و تبلیغاتی با کیفیت بالا، صفحه فرود شما برای کاربران مرتبط تر خواهد بود و عملکرد بهتری خواهد داشت. 

رتبه تبلیغات گوگل 

در راستای استانداردهای گوگل، رتبه آگهی در دسته بندی‌های زیر نمایش داده می‌شود:

 • بالاتر از حد متوسط
 • متوسط
 • پایین تر از حد متوسط

وضعیت تبلیغات، براساس میزان رقابت پذیری آنها مشخص می‌شود. نکته قابل توجه این است که برای کلمه کلیدی موردنظر، باید با تبلیغ کنندگان دیگری نیز رقابت کنید. در این رقابت، گوگل تنها تبلیغات 90 روز گذشته را بررسی می نماید. به این ترتیب، تبلیغ کنندگان ترغیب می‌شوند تا وارد عرصه رقابت شده و ارتباط بیشتری با موضوعات ترند داشته باشند. وضعیت پایین تر از حد متوسط، لزوما دلیلی برای نگرانی نیست اما باید توجه داشته باشید که هنوز نیاز به پیشرفت دارید.

نحوه بررسی امتیاز کیفی چگونه است؟

می توانید امتیاز کیفی را در حساب گوگل ادز خود مشاهده کنید. در سمت چپ، "Keywords" را انتخاب کرده و پس از آن در سمت راست بالای جدول، آیکون "Columns" را مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کرده و در بخش "Modify columns for keywords"، روی "Quality Score" کلیک نمایید. تیک گزینه "Quality Score" را قرار دهید تا در بین ستون های جدول نمایش داده شود و سپس "Apply" را انتخاب کنید.

چگونه برندها می‌توانند بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads را انجام دهند؟

با بررسی مداوم، بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads تحقق پیدا خواهد کرد. امتیاز گوگل ادز تعیین می‌کند که تبلیغات در چه رتبه‌ای ظاهر شوند. بنابراین مهم است که امتیاز خود را بهبود دهید. برای بهبود امتیاز خود می‌بایست در هر 3 عامل اصلی (بالاتر به آنها اشاره شده است)، به عملکرد بهتری دست یابید. هر یک از این عوامل به چندین عامل کوچکتر دیگر بستگی دارند.

بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads توسط برندها 

تصویر(4)

تحقیق در مورد کلمات کلیدی

هدف از تحقیق در مورد کلمات کلیدی، این است که مرتبط ترین کلمات کلیدی را برای افزودن به استراتژی تبلیغات خود بیابید. ابزارهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند در انجام این کار به شما کمک کنند. در میان محبوب ترین ابزارها می‌توان به Keyword Planner (ابزار رایگان گوگل) یا پلتفرم هایی مانند SEMrush، SimilarWeb یا Ahrefs اشاره نمود. همچنین می‌توانید با بررسی به عبارات جستجو شده، عبارات جدیدی را از طریق کمپین‌های خود بیابید. امکان کشف کلمات کلیدی بیشتر از طریق کمپین‌های Dynamic Search Ads نیز وجود دارد. نادیده گرفتن کلمات کلیدی طولانی برای سئو کاران مبتدی امری طبیعی است اما این موضوع می‌تواند ترافیک CPC را کاهش دهد. این نوع از کلمات کلیدی، عبارت‌های طولانی با حجم جستجو و رقابت کمتر هستند.

بهینه سازی محتوا

کلمات کلیدی بر اساس سطوح اهمیت و محل قرار گیری، تقسیم‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال، برخی کلمات‌کلیدی به قدری مهم هستند که از دست دادن آنها قطعا کاربران را به سمت رقبای شما هدایت خواهد کرد. مکان کلمات کلیدی به محل درج آنها در محتوا اشاره دارد. عناوین مهم‌ترین بخش هستند و به دنبال آن سرفصل ها، زیر عنوان‌ها و محتوای اصلی قرار می‌گیرند. بهینه سازی کلمات کلیدی باید براساس تحقیقات انجام شود. با یک تحقیق خوب می‌توانید مطمئن شوید که تمام کلمات کلیدی مهم را در محتوای خود گنجانده اید.

کارایی PPC

عناوین فوق العاده مهم هستند. حفظ کاربران در صفحات فرود و اطمینان از کلیک کردن آنها باید در اولویت باشد. هر چه افراد بیشتری تبلیغات را مشاهده و روی آن کلیک کنند، به همان میزان امتیاز کیفیت گوگل نیز بهبود خواهد یافت.

بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads به وسیله محتوا 

تصویر(5)

صفحات فرود بهتر

محتوای موجود در صفحات فرود شما، نحوه رفتار افراد را پس از کلیک کردن، تعیین می‌کند. صفحات فرود خوب، منجر به فروش بیشتر و کسب امتیاز بالاتر برای کیفیت تبلیغات گوگل می‌شوند. صفحات فرود حرفه ای، آخرین گام برای فروش بیشتر و بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads شما هستند.

تقسیم بندی

تا به اینجا، جنبه‌های کلیدی امتیاز کیفی تبلیغات گوگل، توضیح داده شدند. با این حال، سطوح مختلفی از کیفیت تبلیغات وجود دارد:

 • امتیاز کیفیت در سطح حساب کاربری
 • امتیاز کیفیت در سطح گروه تبلیغات
 • امتیاز کیفیت در سطح کلمات کلیدی

چگونه می توان بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads را انجام داد؟

در سطح کلمات کلیدی، امتیاز کیفیت به صورت زیر تعیین می‌شود:

 • ارتباط بین کلمات کلیدی و بازدیدکنندگان
 • صفحه فرود چقدر برای کاربران مفید است
 • CTR قابل پیش بینی

تنها راه بهبود امتیاز کلمات کلیدی، تحقیق بهتر است. تحقیقات صرفا کلمات کلیدی را پوشش نمی دهند بلکه impression share یا "درصد نمایش" تبلیغ را نیز بررسی می‌کنند. این معیار، درصد دفعاتی است که تبلیغ شما در بین کل تبلیغات، نشان داده می‌شود. وقتی impression share پایین است، این امکان وجود دارد که بودجه تبلیغاتی شما کم باشد. عامل دیگر، نوع تطابق کلمات کلیدی است. اگر تنها به تطابق دقیق (exact match) اکتفا کنید، impression کمتری خواهید داشت. گروه‌های تبلیغاتی و نحوه تطابق کلمات کلیدی باید بر اساس CTR سازماندهی شوند.

ساختار امتیاز کیفیت صفحه فرود

گوگل بیان می‌کند که امتیاز کیفیت بالاتر به این معنی است که صفحه فرود شما در مقایسه با سایر تبلیغ کنندگان، برای افرادی که به دنبال آن کلمه کلیدی هستند، مناسب تر و مفیدتر می‌باشد. امتیاز کیفیت صفحه فرود نیز مانند کیفیت کلی، شامل چند معیار است. خلاقیت در این امتیاز نقش بسزایی دارد. استفاده از کلمات کلیدی محبوب خوب است اما تولید محتوایی که تا حد ممکن خلاقانه باشد و نقطه عطف منحصر به فردی در موضوع ایجاد کند نیز سودمند خواهد بود. زمان بارگذاری و معیارهای مشابه نیز به گوگل کمک می‌کنند تا بتواند مرتبط بودن صفحات فرود شما را تعیین کند. برای حفظ کاربران در صفحه فرود، اطلاعاتی را ارائه دهید که منحصر به فرد، جدید و جالب باشند. طراحی در این بخش مهم است حتی اگر محتوای شما کپی باشد، افراد تمایل دارند مدت زمان بیشتری را در صفحاتی با طراحی خوب، سپری کنند. عواملی مانند رنگ بندی CTA، کیفیت و حجم تصویر، ویدیو، شخصی سازی، مجوزها و غیره، نقش زیادی در موفقیت صفحه فرود شما خواهند داشت.

جمع بندی: بهینه سازی امتیاز کیفی Google Ads

برای پیشرفت در هر کاری زمان نیاز است. با کمی تلاش و تصمیم گیری استراتژیک، می‌توانید کیفیت تبلیغات خود را بهبود بخشیده و بهینه کنید. این امر منجر به بهبود CTR و در نهایت افزایش امتیاز کیفیت تبلیغات می‌شود. نتیجه آن نیز یک کمپین تبلیغاتی فوق العاده موثر خواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *